Ще видим реплика на настоящия парламент, но с разместени квоти.
Прогнозата направи пред БНР политологът Любомир Стефанов, преподавател в НБУ, но допусна и изненада с една или две партии, които да прескочат изборния праг заради "някаква мобилизация, която е убягнала на социолозите".
"Фотофиниш за второ-четвърто място. Не по-малко важно ще е обаче третото и четвъртото място. Това ще определи възможността за следващ кабинет и кои ще са вероятните участници в него. ... Интуицията ми казва, че поне 3 политически субекта ще са необходими за правителство", уточни той и добави, че фотофиниш ще има от второ до четвърто място и на изборите за представители в Европейския парламент.
"Изненади кои партии ще влязат в ЕП не виждам. По-скоро въпросът ще е коя партия колко мандата ще вземе".
По думите му българското общество в момента знае накъде иска да върви и е наясно как да го направи:
"Няма да толерира каквато и да е заигравка, защото знае през 2013 г. до какво доведоха такива опити. Ще ми се да вярвам, че тези 10 години не са загубени и сме научили уроците си".
Според Любомир Стефанов предизборната битка се води в социалните мрежи и "от уста на ухо, т.е. по безжичния стар развален телефон в познати и приятелски кръгове".
Политологът посочи, че не очаква мобилизация на избирателите в последните дни преди вота на 9-и юни:
"На партиите име е много комфортно да боравят със сигурността на твърдите електорати. Твърде удобно се чувстват в изтърканите стари коловози на правене на кампания. ... Партиите правят обиколки из цялата страна, но се срещат само с твърдите си електорати. Не влизат в нережисирани ситуации да говорят с граждани и да се изложат на интензивната всенародна любов".
Хипотезата президентът Румен Радев да напусне президентството и да участва с партия на евентуални следващи предсрочни Стефанов определи като вероятна само 10%:
"Комфортът на "Дондуков" 2 много отива на натюрела на настоящия му обитател".
Интервюто на Людмила Железова с Любомир Стефанов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Трета седмица хиляди граждани във Великотърновска област и община Дряново в Габровска област са принудени да купуват вода за пиене от магазините. Общините и различни бюджетни организации също правят допълнителни разходи за вода. С бутилирана вода се готви в детските градини и детската млечна кухня. Бутилирана вода се доставя за здравните и..
Генералният секретар на Виетнамската комунистическа партия То Лам е на официално посещение в България по покана на президента Румен Радев. Визитата у нас е част от европейската обиколка на виетнамския лидер и се провежда в контекста на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между двете държави. Министри и представители..
Ситуацията в Украйна, подкрепата за нея и европейската сигурност и отбрана ще бъдат във фокуса на вниманието на европейските лидери, които се събират днес в Брюксел. На заседанието ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Фокусът ще бъде поставен върху финансовата подкрепа за Украйна, като се очаква лидерите да дадат политическо одобрение..
В навечерието и навръх празника на Сливен – Димитровден, жителите и гостите на града ще могат да се повозят на ретро автобус от модела „Икарус“. Инициативата е на Сдружение „Исторически градски превози“ с подкрепата на Община Сливен. Освен носталгично преживяване, инициативата има и благотворителна цел. Идеята е да се предложи едно по-различно..
Съединените щати обявиха нови санкции срещу Русия и нейните две най-големи петролни компании "Роснефт" и "Лукойл". Целта на мерките е да бъда оказан натиск върху Москва, така че да се съгласи на преговори за мирно споразумение в Украйна. "Почувствах, че вече е време. Чакахме дълго. Мислех, че ще се разберем преди Близкия изток. По време на война е..
Два нови центъра за незаконни мигранти предстои да бъдат открити в Кипър. Председателството на страната на Съвета на ЕС от 1 януари догодина се ангажира с въвеждането на новия европейски регламент за връщане на граждани на трети страни. До края на годината ще бъде завършен центърът за незаконни мигранти, очакващи депортиране от Кипър, след..
Информационна среща във връзка с въвеждането на единната европейска валута в България се проведе в Нова Загора. Пред общинската администрация и кметовете на населени места бяха разяснени правилата, мерките и сроковете, свързани с прехода на страната към еврото. Това е поредната среща по темата организирана от Комисията за защита на..
Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е..
Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че..
Без яснота за постигнатите договорености приключи коалиционният Съвет за съвместно управление. На него партньорите в кабинета от ГЕРБ-СДС, БСП и..