В нея Надежда Георгиева, художник и визуален артист от Берлин, показва три творби. Те изобразяват цветя в различни фази на техния живот.
"Винаги съм искала да правя креативни неща", сподели тя в предаването "Хоризонт до обед".
Надежда Георгиева има доста необичаен път за художник, отбеляза изкуствоведът Весела Ножарова, куратор на изложбата.
Заглавието на изложбата според Георгиева изразява вътрешния диалог, който тя води. По думите ѝ, "неврозата е диалог", красотата е "много относително нещо", а разрухата изразява идеята за свършека на нещо.
Като 14-годишна тя отива в Саарбрюкен, където попада в много близък и колоритен досег със сцената.
"Сцената тук е много интересна. Всичко е много диво, още не е улегнало. Динамиката е дълбока. Хората са много по-любопитни и отворени, отколкото в Западна Европа", направи паралел Надежда Георгиева.
В работата си тя комбинира различни материали - дърво, керамика, текстил, звук, текст, "така че да не са някакво клише, да имат естетика".
"Един художник трябва да изгради стил, езика си, да намери гласа си", коментира Весела Ножарова.
Красотата може да се открие и в това да успееш да преодолееш нещо, убедена е Надежда Георгиева.
"Балетът е танц, вътрешният диалог, който имаме. Танц с препятствията, които животът ни сервира - да ги поемем с красота. Динамиката, която ни кара понякога да се чувстваме унизени, смачкани, натиснати, въпреки това да имаме "големината" красиво да преминем тези препятствия. С чувство за комуникация, да има разбирателство и светлина. Без да натискаме. Просто да оставим място да се израсте, заедно."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..