Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силистра е домакин на 62-рата Национална археологическа конференция

| Репортаж
Национална археологическа конференция
Снимка: Незабравка Кирова

От вторник Силистра е домакин на 62-рата Национална археологическа конференция, в която участват над 100 археолози от страната. Има гости и от Румъния.

Подобни прояви дават възможност на учените да покажат успехите в работата си през последната година. В конференцията са включени 20 доклада.

Днес бе отслужена панихида и бе открита мемориална плоча в памет на доц. д-р Стефка Ангелова, работила близо 40 години всеотдайно по разкриването на тайните на Средновековния Дръстър. 

Мемориална плоча на доц. д-р Стефка Ангелова

Силистра за втори път в последните 18 години посреща Националната археологическа конференция. Гост на откриването бе и заместник-министърът на културата Амелия Гешева, която съобщи, че за последната една година са били отпуснати повече от 4 милиона лева за над 110 археологически проекта. Това, че пари за археология има, потвърди и директорът на Националния археологически институт с музей при БАН доц. Христо Попов.

"Тази съществуваща, национална по същество, Програма за планиране и проучване, която е към министерството на културата, трябва да бъде усъвършенствана, но сама по себе си е добра. Не трябва да има богоизбрани и такива, които получават финансиране под масата. Правилата трябва да са за всички.

Има проблем с координирането между общини, министерство и археологически екипи".

Доц.Христо Попов, директор на Национален археологически институт

Идеята Силистра да е домакин не е случайна, каза още доц. Попов.

"Да отдадем почит на една голяма фигура в българската археология – доц. Стефка Ангелова". 

Регионален исторически музей също участва в пленарните сесии на конференцията, с направените през последните години археологически проучвания. Те са представени от д-р Светлана Ганчева, Кристиян Михайлов и Калоян Димов.

"Античният Дуросторум дълги години е проучван. Разкопките през последните години бяха много ползотворни". 

Конференцията на археолозите продължава и в следващите два дни, като сред темите на докладите са 50 години проучвания на Дуранкулак, раннохристиянската Залпада след 10 археологически сезона, късноантичната и средновековна крепост "Калята" до Якоруда и Скалният комплекс при Мурфатлар,  днешна Констанца. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Разрушения в Ивицата Газа, 7 януари 2025 г.

Израел призна за грешки на войници, довели до смъртта на 15 хуманитарни работници в Ивицата Газа

Израелската армия призна, че израелски войници са допуснали грешки при инцидента от 23 март, когато загинаха 15 хуманитарни служители в Ивицата Газа, след като колона от линейки на палестинския Червен полумесец, автомобил на ООН и пожарна попадна под обстрел в района на град Рафах. Информацията е на Би Би Си. Израел обяви началото на..

публикувано на 06.04.25 в 07:46

След смъртта на Сияна: В Плевен стартират подписка с искане за оставки в АПИ

Общественото недоволство нарасна след катастрофата при село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. След проведения в края на седмицата многолюден протест от днес започва и събирането на подписка с искане за оставки в АПИ. Агенцията е задължена по закон да осигурява сигурна, безопасна и добре поддържана пътна инфраструктура. Стотици..

публикувано на 06.04.25 в 07:25

СЗО: Необходими са нови лекарства и тестове за гъбични инфекции

Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания.  Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..

публикувано на 06.04.25 в 05:32

За първи път има данни за прилагането на антибиотици при животни за целия ЕС

За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...

публикувано на 06.04.25 в 05:26
 Алекс Йънгър

Алекс Йънгър: Великобритания трябва да се превъоръжи

Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия  и..

публикувано на 06.04.25 в 05:22
Киър Стармър

Киър Стармър: Готови сме да защитим британския бизнес

Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп.  В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..

публикувано на 06.04.25 в 05:16
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон изразиха безпокойството си от въздействието на митата на Тръмп

Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..

публикувано на 05.04.25 в 20:36