От вторник Силистра е домакин на 62-рата Национална археологическа конференция, в която участват над 100 археолози от страната. Има гости и от Румъния.
Подобни прояви дават възможност на учените да покажат успехите в работата си през последната година. В конференцията са включени 20 доклада.
Днес бе отслужена панихида и бе открита мемориална плоча в памет на доц. д-р Стефка Ангелова, работила близо 40 години всеотдайно по разкриването на тайните на Средновековния Дръстър.
Силистра за втори път в последните 18 години посреща Националната археологическа конференция. Гост на откриването бе и заместник-министърът на културата Амелия Гешева, която съобщи, че за последната една година са били отпуснати повече от 4 милиона лева за над 110 археологически проекта. Това, че пари за археология има, потвърди и директорът на Националния археологически институт с музей при БАН доц. Христо Попов.
"Тази съществуваща, национална по същество, Програма за планиране и проучване, която е към министерството на културата, трябва да бъде усъвършенствана, но сама по себе си е добра. Не трябва да има богоизбрани и такива, които получават финансиране под масата. Правилата трябва да са за всички.
Има проблем с координирането между общини, министерство и археологически екипи".
Идеята Силистра да е домакин не е случайна, каза още доц. Попов.
"Да отдадем почит на една голяма фигура в българската археология – доц. Стефка Ангелова".
Регионален исторически музей също участва в пленарните сесии на конференцията, с направените през последните години археологически проучвания. Те са представени от д-р Светлана Ганчева, Кристиян Михайлов и Калоян Димов.
"Античният Дуросторум дълги години е проучван. Разкопките през последните години бяха много ползотворни".
Конференцията на археолозите продължава и в следващите два дни, като сред темите на докладите са 50 години проучвания на Дуранкулак, раннохристиянската Залпада след 10 археологически сезона, късноантичната и средновековна крепост "Калята" до Якоруда и Скалният комплекс при Мурфатлар, днешна Констанца.
Днес е последният работен ден на Георги Чолаков като изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд. От утре той излиза в двумесечна отпуска, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов. До това се стигна заради приетите в началото на..
Шестима младежи са тежко пострадалите при катастрофата, станала тази нощ на пътя Русе-Кубрат в района на село Червена вода. Час след полунощ 19-годишен водач на "Фолксваген" Пасат, при десен завой напуска лентата си за движение, навлиза в насрещното и удря челно БМВ, управлявано от 19-годишно момиче. И в двата автомобила е имало по четирима..
Правителството естествено иска пълен мандат, а дали гражданите искат? Управлението не се разграничава от ареста на кмета на Варна и губят от това, каза създателят и собственик на социологическата агенция "Мяра" Първан Симеонов в интервю за предаването "12+4" на БНР. "Защото, когато се появи софийската история, арестът на зам.-кмета..
На тържествена церемония в Гербовата зала на президентството държавният глава Румен Радев удостои с почетни плакети тенисистите Иван Иванов и Александър Василев. Иван Иванов спечели юношеската титла на тазгодишното издание на тенис турнира Уимбълдън. Отличие от президента получи и Александър Василев, полуфиналист при юношите на Откритото..
От Национална гражданска инициатива "Системата ни убива" поискаха оставката на Росица Кирова като народен представител заради "скандалното ѝ поведение" по време на дебатите за избор на омбудсман на Република България. "Тя се присмя на хора и организации, борещи се за справедливи каузи и заявили подкрепата си за Мая Манолова", пише в..
Категорично не отговарят на истината твърденията за проверяван офис на НПО, разположен в сграда в центъра на София, в която по сигнал бе извършена проверка и в различни апартаменти бяха установени 25 лица от арабски произход, един от които е обявен за общодържавно издирване. Това написа във Фейсбук вътрешният министър Даниел Митов...
Родители и експерти се обединиха в искането си за предоставяне на равен шанс за изучаване на математика между пети и седми клас. Организацията "Математика за всички деца" събра над 700 подписа в подкрепа на по-разширеното изучаване на предмета в прогимназиален етап. Има голям пропуск в образованието по математика между пети и седми клас,..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..