Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако Тръмп спечели, демокрацията в САЩ може да бъде застрашена"

Проф. Бил Бене: Когато не направим демокрацията реалност за повече хора, отваряме вратата за лидери като Путин и Орбан

"Само през демократичните ценности можем да стоим срещу насилието"

| Интервю
Проф. Бил Бене
Снимка: Диана Янкулова

"Когато се провалим в превръщането на обещанията на демокрацията в реалност за повече хора, тогава отваряме вратата за всички, които настояват за това, че демокрацията се е провалила, че тя не работи и имаме нужда от човек със силна ръка - като Путин или Орбан, който да се грижи за нас".

Това каза пред БНР проф. Бил Бене, автор на теорията за полярностите на демокрацията, преподавател в университета на Торонто по Програмата за обучение на възрастни и развитие на общностите и в Департамента по публични политики и администрация на Уолдънския университет. Той е съосновател на Института за полярностите на демокрацията (НПО от Вашингтон, САЩ) и се занимава с граждански активизъм и политика от вече 60 години.

"В момента по света се случва един огромен дебат на две сили - едните са за демокрацията, а другите са за по-авторитарни режими, например като на Путин или Орбан. Този сблъсък е може би от 1945 г. насам. До голяма степен причината за този сблъсък днес е в провала на продемократичните политици да превърнат обещанията на демокрацията в реалност за много хора", обясни той. 

Проф. Бене изказа увереност, че "имаме инструментите да укрепим нашите демокрации":

"Моите изследвания чертаят пътя, по който бихме могли да вървим напред, за да засилим демократичните сили на нашите общества и как да превърнем обещанията на демокрацията в реалност".

Той беше категоричен, че демокрацията изисква добре образовани граждани и затова концепцията за гражданско образование е толкова важна за превръщането на демокрацията в нещо, което работи:

"Това е на всички нива - в училищата, на работното място, в гражданските организации, в цялото общество. Хората трябва да бъдат информирани и след това да могат да се мобилизират".

Според проф. Бил Бене легитимните медии, гражданските организации и преподавателите могат да са тези, които да противостоят на фалшивите новини в социалните мрежи.

"Трябва да разчитаме на гражданското образование, за да можем да се противопоставим на тези сили, които дори отказват да приемат реалността такава, каквато е и вярват в конспиративни теории".

Проф. Бене подчерта, че само през демократичните ценности можем да се противопоставим на насилието - като това, което се случва в Украйна от агресора Русия.

"Това е борба за оцеляването ни като човешки вид и за оцеляването на цялата планета".

По думите му има голяма вероятност, ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ, демокрацията там да бъде застрашена.

Проф. Бил Бене и Венелин Стойчев (вляво)

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Бил Бене и политолога Венелин Стойчев от БАН в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58
Директорът на НП

Директорът на НП "Пирин" за падналия самолет: Няма замърсяване на околната среда

Самолетът, който кацна аварийно в алпийската част на Пирин през миналия уикенд, все още е на територията на Националния парк.  Не е на лице замърсяване на околната среда , увери пред БНР директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. Малък частен самолет падна в Пирин Пилотът на падналия самолет в Пирин е с травми на главата, гърдите и..

публикувано на 01.07.25 в 12:26
Плаж в Каратона, Пелопонес, Гърция, 14 май 2021 г.

Гърция - отново предпочитана за почивка от българите

Има ръст на записванията за почивка в Гърция - поне с 10%. Това заяви пред БНР Анелия Терзиева – управител на туроператорска фирма с дългогодишен опит в организирането на пътувания към Гърция. "Интересът е много голям. Гърция е много конкурентоспособна спрямо цени. Гърците предлагат много по-добри цени и условия ", посочи тя.  По..

публикувано на 01.07.25 в 11:38

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия.  Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон".    Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..

публикувано на 30.06.25 в 18:30