Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Миланов: Нашата идея е да ги научим на занаят, защото всеки може да бъде полезен

"Земята на розите" - филм за невидимите деца с увреждания

Антоанета Костова: Т. нар. интеграция в училище не е интеграция!

| Репортаж
Снимката е илюстративна
Снимка: БНР

"Земята на розите" е игрален филм, който е посветен на децата с увреждания.

В 58-минутната продукция се разглеждат теми, свързани с децата със синдром на Даун и аутизъм.

"Решихме да разкажем историите на тези деца по един кинематографичен начин - техния живот, трудностите, през които преминават", казва терапевтът Любомир Миланов, един от създателите на "Земята на розите", който е режисьор по образование.

"Опитваме се да помогнем с каквото можем, но лично, не като институции, след като навършат 18, да има къде да отидат – в някоя фирма, някоя фабрика, нещо, в което могат да бъдат полезни. Нашата идея като терапевти е да ги научим на занаят, нещо да могат да правят, защото всеки може да бъде полезен", коментира терапевтът.

"Това са невидимите деца. Хората се обръщат на другата страна, защото се молят да не им се случва. Т. нар. интеграция, която се случва в училищата, всъщност не е интеграция. Слушам всеки ден как се подиграват на тези деца, как ги бият, как ги наричат луди. А те са прекрасни! Имат дефицити, но имат и много таланти и умения. Кой от нас няма дефицити? Една от любимите ми преподавателки казваше – аутистите са като всеки един от нас, без задръжки", разказва логопедът Антоанета Костова, която е сценограф и художник и работи заедно с Миланов в дневен център за деца и младежи с увреждания в Елин Пелин.

Децата от дневния център са актьори в "Земята на розите".

Общината в Елин Пелин е подкрепила създаването на филма, който ще бъде показан на 8 юни на прожекция с благотворителна цел. Средствата от нея ще бъдат дарени за деца с увреждания.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10