"Европейските политики не са в центъра на дебатите. Хората ги вълнува ставащото в тяхната страна". Това обясни пред БНР Георги Готев, журналист, издател на Euractiv.
В България и в още 20 държави днес се гласува за представители в ЕП.
"Това се отнася с пълна сила за Белгия. Следя и кампанията във Франция. Правят впечатление отделни неща – темата за войната в Газа е една от важните. Крайнолевите партии прегърнаха подкрепата за палестинците и за палестинска държава".
Най-интересно за Готев е случващото се във Франция.
"Там се очаква крайната десница да бъде с изключително добър резултат. Сондажите й дават 33 %. Партията на президента Макрон ще се срине до 14 % или по-малко. Това са европейски избори, но всички си мислят какво ще се случи на следващите президентски избори. Няма ли Марин Льо Пен да стане президент на Франция?
Марин Льо Пен ще вдигне шум до небето, искайки оставка на френския парламент и предсрочни избори. Моята прогноза е, че това няма да се случи, но ще изостри политическите отношения във Франция. Ще бъдат трудни години за Макрон".
Журналистът анализира и процесите в Италия.
"Премиерът Джорджа Мелони и нейната партия се очаква да направят голям пробив. По всяка вероятност нейният резултат ще бъде от порядъка на 30%. Мелони много смекчи своите позиции. Сега се смята се за един умерен европейски лидер".
В отделни страни членки ще има по-големи сътресения. Като цяло в ЕС нещата ще продължат така, както досега, смята Готев.
"Крайната десница не прави политика и не умее да се коалира".
Тревожи ме това, че на младите хора не им е особено интересно да гласуват, каза журналистът.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова. Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..