Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джон Фoлк: Повечето хора запомнят най-добре това, което са научили извън училище

Могат ли музеите да се превърнат в основни точки за акумулиране на знания?

В България процесът по трансформацията на музеите вече е частично започнал

| Репортаж
Снимка: Национален военноисторически музей

"Привърженик съм на идеята, че ученето не е задължително прерогатив на училището. Повечето хора запомнят най-добре това, което са научили извън училище". Думите са на американския учен в областта на психологията Джон Фoлк. 

Той изследва музеите като места за акумулиране на знания.

"Оказва се, че музеите са чудесни лаборатории за учене и обучение. Започнах да градя кариерата си като изследовател на музеите, не заради това, че обичам музеите, но защото смятам, че те са места за учене, където хората имат право на избор и контрол върху това, което ще научат.“

Музеите, като обект в изследванията на Джон Фoлк са свързани с две неща: благосъстоянието за хората, което музеите създадат и действителната икономическа стойност за обществата.

"Проучването се опитва да разбере каква е стойността на музеите, като започва с допускането, че десетки хиляди хора по целия свят ги посещават всяка година. И повечето от тях не са задължени да ходят там, но има някаква причина, поради която отиват. Те мислят, че музеите имат някаква стойност. И изследването се занимава с това как можем да дефинираме и измерим тази стойност".

Фoлк стига до заключението, че основната причина хората да посещават музеи е тяхната фундаментална нужда от благополучие.

"Помислете за това, че ако задоволим основна човешка потребност, която има стойност, то тогава можем да сложим цена на тази стойност. И мотивацията зад това остойностяване е, че механизмът за правене на политики са парите. Политиците и спонсорите управляват пари, поради това трябва да можем определим икономическата стойност на нещо като музейно посещение например.“
Джон Фoлк
Така възниква въпросът какво кара хората да посещават музеите. И отговорът е  знанието. Знанието, което музеите съдържат чрез експонатите, които са показани е това, което търсят хората. Но ако един музей не е способен да предаде това знание или конкретен исторически разказ по начин, който да е достъпен за по-широки общности, тогава и посещаемостта е по-ниска и икономическата печалба е по-малка.

"С малко по-големи усилия музеите могат да станат по-достъпни за повече хора и по този начин да бъдат по-полезни за общностите и обществата. Ще ви дам един пример. Той не е най-добрият пример, но е един от последните добри примери. В Саудитска Арабия посетих изложение, наречено "Парфюми от изтока" в Националния музей в Рияд. Ставаше дума за историята на Близкия изток през парфюмите. Но най-интересното за мен беше, че те използват технология, която ти позволява да помиришеш всяка една от съставките на парфюмите. Използвали са листенца от рози и имаш възможност да натиснеш копче, което завъртайки контейнер с розови листенца, разпръсква техния аромат, който може да усетиш. Чрез този тип неща музеите могат да позволят на посетителите да усетят света по начин, който иначе не биха могли.  

В България процесът на трансформацията на музеите вече е частично започнал. В Русе преди 15 години правят проучване сред децата каква част от тях са посетили Историческия музей в града. Оказва се, че едва 20% са били в музея. Така общината решава да създаде малка книжка - "Русезнание", с помощта на историци и образователни експерти, в която на достъпен език е описана историята на града. Учителите преминават също през специално обучение в музея, тъй като са задължени да включват в учебната програма за 3 - ти и 4 - ти клас задължително провеждане на занятия в русенския Исторически музей. Така интересът на децата става толкова висок, че те започват да посещават сами музея и да водят своите родители в него.

Академия "Муза" на фондация "Америка за България" също цели да събере различни участници, свързани с музейното дело - историци, дизайнери, архитекти, директори. Като чрез игра участниците преобразяват някоя секция от музея, така че да стане по-интересна за посетителите, разказа Надя Захариева от фондацията.

Вдъхновена от резултатите, които Академия "Муза" постига, Весела Герчева от Нов български университет инициира създаването на нова магистърска програма, която започва от октомври и е посветена на създаването на нови музейни експозиции.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветя и запалени свещи пред училището

Две години от масовата стрелба в белградско училище, отнела 10 живота

Днес е втората годишнина от масовата стрелба в белградското училище "Владислав Рибникар", когато ученик уби десет души. Сърбия почете паметта на застреляните преди година 9 ученици в Белград На днешния ден преди две години тринадесетгодишно момче откри стрелба в белградското основно училище „Владислав Рибникар“. Загинаха девет деца и..

публикувано на 03.05.25 в 20:47

ОПЕК+ ще ускори увеличаването на производството през юни с 411 000 барела на ден

Организацията на страните-износителки на петрол, известна като ОПЕК+, се споразумя да ускори увеличаването на производството за втори пореден месец през юни с 411 000 барела на ден, съобщиха от групата пред агенция Франс прес. След кратка онлайн среща от групата обявиха, че въпреки спадащите цени и очакванията за по-слабо търсене, основите на..

публикувано на 03.05.25 в 20:40
Кристиан Шмит

Кристиан Шмит: Властите в Република Сръбска застрашават мира в Босна и Херцеговина

Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит е написал в доклад до Съвета за сигурност на ООН, че властите в босненската Република Сръбска застрашават мира в страната и Дейтънското споразумение с действията си. Той предупреди, че действията им са заплаха за стабилността на целия регион. В редовния..

публикувано на 03.05.25 в 20:36

Детето от Ботевград е било докарано в "Пирогов" в състояние, несъвместимо с живота

Лекарите от "Пирогов" са се опитали безуспешно да реанимират детето от Ботевград, което е било докарано в състояние, несъвместимо с живота, обясни пред "Хоризонт" директорът на спешната болница д-р Валентин Димитров.  Около обед пред болницата възникна напрежение между роднините на починалото дете и лекарите, което доктор Димитров определи като..

публикувано на 03.05.25 в 20:03

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и компании в енергийния и банковия сектор на Русия?

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и големи руски банки.  Мерките целят да засилят натиска върху Москва и да подкрепят усилията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информирани американски служители. Според представител от администрацията на Тръмп, чието име не се посочва, санкции..

публикувано на 03.05.25 в 19:30

Пловдивските лекари: И ние настояваме за пълно разследване, но заплахите не водят до справедливост

Районната колегия на Български лекарски съюз в Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото преди месец 6-годишно дете след стоматологична манипулация в частна клиника. В същото време от съсловната организация изразяват тревога от зачестилите случаи на публичен натиск и стигматизация на..

публикувано на 03.05.25 в 19:07

Хиляди гости в Павликени за 12-ия Празник на яйцето

Хиляди гости посреща Павликени на 12-ото издание на Празника на яйцето.  В различните занимателни игри и при приготвянето на традиционните ястия на 20-е населени места в общината ще бъдат счупени около четири хиляди яйца. Празникът завършва довчера с концерт на "Керана и Космонавтите". Едно яйце – много възможности. Това доказват за..

публикувано на 03.05.25 в 18:59