Няколко дни преди да заработи системата за случайно разпределение на заявленията за издаване на ТЕЛК, лекарите от тези комисии нямат указания как ще общуват с пациенти от други населени места и кой ще уведомява хората при необходимост от допълнителни изследвания. Не е наясно и къде ще се заверяват решенията, издадени от ТЕЛК извън местоживеенето на човек с увреждания.
Освидетелстването на хората само по документи от 21-ви юни няма да реши проблема със забавеното издаване на решения, смята д-р Вергиния Тодорова, председател на ТЕЛК в областната болница в Монтана. Тя е скептична и към насочването на случаи от други населени места:
"За две години, в които работя, аз научих на кои специалисти можеш да им се довериш, че документите са по-достоверни. И на кои нещата не са въобще така. Но когато дойдат от друг град, аз изобщо не познавам там специалистите и не мога да кажа кой документ е може би достоверен и кой евентуално не е".
По данни на здравното министерство вече са сформирани 67 нови комисии, а по данни на НЕЛК 30 лекари от тях са се обучили да правят експертиза на хора с инвалидност. Сред обучителите е д-р Тодорова, която твърди, че медиците се интересуват само от допълнителното заплащане, което ще получават:
"Всеки е разбрал, че това ще бъде просто проформа - той да се води, че е в тази комисия, но нямат желание и интерес да се занимават с това нещо".
Според новите правила издаването на решение трябва да става в 3-месечен срок от подаването на заявление в регионалната картотека. Обжалването пред НЕЛК ще бъде еднократно и ако след новото произнасяне на ТЕЛК човек не е доволен от резултата, Националната комисия ще взима окончателното решение.
Интервюто на Людмила Железова и Елена Бейкова с д-р Виргиния Тодорова от ТЕЛК- Монтана в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.
Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..
Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..
През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..