"Теоретично становището на министерството би било недотам лоша новина, защото дават отрицателна оценка на сръбския доклад по ОВОС", коментира за БНР Димитър Куманов от "Балканка".
"Пише, че е съгласувано с общински власти. С нито една общинска власт не е съгласувано", заяви той и допълни, че няма сведения да са се произнесли други две министерства - на земеделието и на регионалното развитие.
Доклад на университета в Белград показва ужасяващи резултати от изследване и анализ на водите в Босилеградско, подчерта Куманов в предаването "Хоризонт до обед".
В Кюстендилско от години се опасяват от замърсяване на реките Драговищица и Струма от рудодобива в района на Босилеград.
Местните споделят напълно позицията на сдружение "Балканка“, организатор на днешния протест пред сградата на Министерство на околната среда и водите под надслов "Кажете сбогом на Драговищица и на Струма".
Двете реки преминават през цялото кюстендилско поле. Замърсяванията от мините на сръбска територия тровят водите на всички притоци на река Драговищица, която идва от Сърбия и се влива в Струма.
Преди месеци кюстендилци се включиха в протести в Босилеград срещу разширяване на някои от обектите.
Позицията на Община Кюстендил е изложена официално в поредица писма до МОСВ, потвърждава новоизбраният кмет инж. Огнян Атанасов, който следи трансграничния екологичен проблем доста преди да стане кмет.
"Има реални опасности. Затова сме писали до МОСВ. Имаме от Байсейнова дирекция отговор", казва Атанасов. Той е категоричен, че общинската управа не подкрепя разширяване на замърсяващите производства, но е против искането за оставка на екоминистъра.
"Опасно производство е, особено ако не се спазват всички правила. Винаги има потенциални опасности", подчертава природозащитникът и бивш общински съветник минен инженер Севдалин Атанасов.
Разширява се инфраструктурата за преработка на рудата, изтъква и журналистът на свободна практика от босилеградското с. Караманица Мирослав Перевич.
Два пъти годишно трябва да се вземат проби за чистотата на река Драговищица при Олтоманци до границата със Сърбия и ежемесечно - при моста до с. Горановци.
"Ако има замърсяване, би трябвало да го отчетат с апаратурата", пояснява дългогодишният инспектор от РИОСВ и агроном инж. Николай Джонев, който сега е фермер и има стадо овце в с. Горановци.
"Животните пият, аз се къпя в реката. Няма видимо замърсяване. Тече мътна, белезникава, когато е замърсена с тежки метали", разказва той.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс". Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..
На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..
Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..
Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..
Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..