Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петровден е!

Светите равноапостоли Петър и Павел
Снимка: архив

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители. Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.

"Църквата неслучайно ги е свързала. При Петър вярата е по-първична, по-естествена. Павел влиза в много големи дълбини. Той е книжовник, като темперамент и като образование, и като произход.

Не са имали почти нищо общо, а всъщност застават рамо до рамо. Градят църквата. Павел е абсолютен стълб. Петър също - Христос намира повод да каже, че точно той е камъкът, на който ще изгради църквата си.

Те не са се срещали често. Срещата, може би най-фаталната е в Рим, когато и двамата претърпяват страдания и мъченическа смърт през 67 година.

Струва ми се, че този пример трябва да влезе в църквата, защото в нея има много различни хора. Нас ни обединява вярата и целта на нашия живот е към Бога", обяснява богословът Петър Пенев.

Празникът е познат като Петровден. Имен ден - над 166 хил. българи.


По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Португалия е в повишена степен на готовност за горски пожари

В събота правителството на Португалия издаде предупреждение за гореща вълна с висок риск от пожари в големи части на страната през следващите дни, предаде Франс прес. Предупреждението, обхващащо периода от неделя до четвъртък, включва забрана за огньове, фойерверки и използване на електрическо оборудване в горите. Властите също така..

публикувано на 02.08.25 в 20:35

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес. Този път в провинция Саксония-Анхалт. Два палежа спряха влаковото движение в Северен Рейн-Вестфалия в четвъртък В рамките на два дни е регистриран трети предполагаемо умишлено предизвикан пожар по кабели на германските железници. След като в четвъртък в Дюселдорф бяха запалени жп..

публикувано на 02.08.25 в 20:18

Гръцките власти арестуваха родителите на 12-годишно момиче, което се удави в морето

Гръцките власти арестуваха родителите на 12 годишно момиче, което се удави в морето. Местни медии съобщават, че родителите са българи. Голяма спасителна операция проведоха гръцките власти за детето, което вятър отнесе в открито море. То не е можело да плува, носело е спасителна жилетка и е влязло в морето с надуваем дюшек. Течение го е..

публикувано на 02.08.25 в 20:10

Отменено е бедственото положение на територията на пострадалите от пожара 3 трънски села

Кметът на Трън Цветислава Цветкова каза, че е отменено частичното бедствено положение на територията на селата Слишовци, Насалевци и Рани луг. От днес започна и почистване на опожарените имоти. Десетки доброволци се включиха в акцията по почистване в най-пострадалото при пожара село Рани луг. Паралелно с разчистване на отломките, започнаха..

публикувано на 02.08.25 в 19:54

Германия: Между 50 и 100% от хуманитарната помощ за Ивицата Газа се отклонява от "Хамас"

"Хамас" и други криминални структури в Ивицата Газа отклоняват между 50% и 100% от хуманитарната помощ, според германското разузнаване. Данните бяха представени на спешна среща в канцлерството, посветена на хуманитарната криза в региона. От вчера германската армия извършва въздушни доставки на помощи над газа.  Германската армия е..

публикувано на 02.08.25 в 19:39

Над 400 свободни места за осмокласници за четвъртия етап на класиране в област Плевен

Свободните места за осмокласници за четвърти етап на класиране за прием в гимназиите в област Плевен са 414. Това показва информацията на Регионалното управление на образованието (РУО) в Плевен, предаде БТА. В четвърти етап на класиране могат да участват учениците, които не са записани в нито едно училище от държавния план-прием, както и..

публикувано на 02.08.25 в 19:25

Нововъзникналият пожар в Трънско е потушен

Потушен е нововъзникналия пожар в Трънско, каза кметът Цветислава Цветкова. Пожарникари, горски служители и доброволците, които преди това са помагали за почистването на село Рани луг, бързо са се отзовали на място и са успели да загасят пламъците. Пожар е избухнал този следобед в местността Трънски обор Горели са гора и ливада в близост..

публикувано на 02.08.25 в 19:13