Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура

Валентина Кашчи
Снимка: Ася Пенчева

На територията на Украйна въпреки войната работят и са финансирани воюващата държава десетки културни и просветни организации.

Още преди две години, с окупирането на първите украински територии от Русия, българските неделни училища в тези земи бяха закрити и бе забранено да се преподава на български език. 

Само в Запорожка област има около 30 български населени места, където живеят таврийските българи. В окупираните Мелитопол, Бердянск, Приморск, Приазовске и селата около тях българските неделни училища там са закрити с решение на руските окупационни власти. 

Там децата са принудени да учат само на руски и са абсолютно забранени както украинския, така и българския език. В другите, повече от 40 училища на територията на Украйна, въпреки войната, българчетата учат български, макар и да е много трудно намирането на учители - войната принуди и педагозите да търсят спасение за семействата си.

Във Всеукраинския център за българска култура в Одеса срещаме единствената останала учителка по български език в центъра - Валентина Кашчи, за да поговорим на български и да разкаже за опита си в училището.

"Съпругът ми е българин. Аз съм също българка, както и родителите ми. Преподавам български език тук в неделното училище на Всеукраинския център за българска култура. Работим с българчета, които в къщи не говорят български, родителите им говорят на руски и украински, както и децата учат западни езици. Но български език сега не може да се изучава пълноценно, преди войната имахме разговори това да стане, но дойде пандемията, войната и нищо не се постигна на държавно ниво. 

Сега се радваме, че поне има неделни училища по програмата на МОН за "Роден език и култура за българите зад граница", поклон за помощта и финансирането, без тях нямаше изобщо да може да се изучава, разказа за БНР Валентина Кашчи, по баща Вичева.

Да знаеш различни езици е богатство, а българската държава оказва подкрепа на българските училища навсякъде по света. 

За нашите хора в Одеса проблем никога не са били парите - има достатъчно успешни бизнесмени, но искат учители, хореографи за танци, творци за насърчаване на децата и обогатяване на културата на всички българи, които носят прародината в кръвта и сърцата си. Само да свърши войната, която прогони хиляди и дори милионната ни Одеса опустя, каза още Валентина Кашчи.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър вече имат мобилно приложение за сравняване на цените на плодове и зеленчуци

На разположение на потребителите в Кипър вече е мобилно приложение „електронна кошница“ за цените на плодовете и зеленчуците, съобщи земеделският министър Мария Панайоту по време на предпразничната си обиколка в супермаркети.  Днес, денят преди Коледа, по традиция се очаква да бъде най-комерсиалният ден в годината, казаха от Кипърската асоциация..

публикувано на 24.12.24 в 03:22
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13