Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо".
"Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население", смята Куманов.
Плановете за управление на речните басейни са най-важните стратегически документи, които създават възможност за опазване на всички компоненти на околната среда, заяви той. Старите планове бяха много по-хубави от новите, допълни експертът и даде примери с разпоредби, засягащи сечта, които в новите планове според него облагодетелстват "дървената мафия".
В публикуваните проекти за планове не са посочени водните кризи в Перник и Своге, не са включени и наводненията в Карловско, обясни инж. Куманов.
Реалната ситуация се прикрива, за да не получим санкции от Европейската комисия, категоричен е той.
"Като няма проблем, няма да сложим мерки. И другото – с тези пропуски прикриваме реалността в България и казваме през ЕК – в България ние нямаме никакви проблеми. Това е реалната ситуация."
От липсата на мерки "страшно много хора печелят страшно много пари", посочи Димитър Куманов в предаването "Преди всички".
"Някои мерки са изтрити, други са орязани до безобразие. Това всичкото заминава към Европейската комисия."
"Хората седят без вода в цяла България – и за напояване, и за пиене, и то при сегашните планове за управление, които са много по-добри от следващите", гласи равносметката на инж. Куманов.
"Целите Източни Родопи ще бъдат разорани, за да се добива злато там. Някои процедури са доста напреднали. Аз ако ще изкарам от това злато няколко милиарда лева, първо ще си задам въпроса кои могат да ме спънат. Тези, дето могат да ме спънат, са много лесни", коментира Куманов, визирайки икономически интереси.
Според него неправителствени организации отвличат вниманието с едни казуси, докато се развиват паралелно други.
"Това че т.нар. правозащитни организации у нас се занимават с това, че един лешояд някъде е родил или че три дървета ще ги вкараме в някакъв регистър, а на 300 метра от тези дървета режат покрай реката същите тези дървета, не е случайно. Ние ще отвличаме вниманието с едното, за да може другото да се развива. Абсолютно съм убеден вече в това."
Плановете сигурно ще минат, направи прогноза Димитър Куманов.
Крайният срок за общественото обсъждане е 30 септември.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..