Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"И дехидратацията, и прекомерният прием на течности не са добре за организма"

Проф. Боряна Делийска: Литър и половина течности на ден се препоръчва за хора с бъбречни болести или сърдечна недостатъчност

Проф. Боряна Делийска
Снимка: Мая Данчева

Вреди ли жегата на бъбреците и пациентите с кои бъбречни заболявания трябва да бъдат особено внимателни в топлото време. 

"Дехидратацията трябва да се избягва при пациенти с бъбречни проблеми, но тя не оптимално състояние и за останалите хора, коментира за "Хоризонт" проф. Боряна Делийска от Клиниката по нефрология на болница "Царица Йоанна - ИСУЛ".

"Но препоръките да се пие по 5 литра вода на ден, това не е възможно. Ако организмът е жаден, той дава сигнал и ние трябва да се вслушваме в своето тяло. Трябва да имаме предвид, че освен чрез водата, ние приемаме течности с много други храни и напитки

Течностите общо трябва да бъдат около 2 - 2 литра и половина на ден. Ако човек спортува активно, приемът на течности може да бъде по-голям. 

Ако се касае за човек с тежки бъбрени заболявания или сърдечна недостатъчност, на който не се препоръчват големи количества течности, тъй като може да се претовари сърцето, тогава се препоръчва около литър и половина течности общо - не само вода, а общо от всички храни, които се приемат за деня. 

Болните с бъбречно-каменна болест трябва да приемат малко повече течности в горещината, защото концентрираната урина предразполага за образуване на камъни в бъбреците или за нарастване на наличните камъни в бъбреците, предупреди още проф. Делийска. 

Според нея е много важно да се запомни - малко по-голям прием на течности при пациенти с бъбречно-каменна болест, но е в горещото време е подходящо те да се оводняват. 

"Горещото време при едни пациенти снижава кръвното налягане, заради потта, но не рядко горещината може да предизвика спазъм на съдовете и това да повиши кръвното налягане. Ако пациентът е от тези, при които в жегата им пада кръвното налягане, те трябва да намалят с половин таблетка терапията си за хипертония, тъй като има опасност от колапс. 

Ако обаче пациентът е от групата, при които в топлото време кръвното се покачва, тогава може да се наложи дори да се увеличи в малка степен някои от медикаментите

При по-възрастните пациенти е най-добре да не излизат навън в горещите часове

Алкохолът, бирата, газираните напитки не са подходящи, особено за пациенти с висока пикочна киселина. Все пак всичко е въпрос на количества. Това важи и за прясно изцедените сокове. По-добре е да се изяде плодът, поясни специалистът. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06