Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

Ели Иванова
Снимка: Иван Русланов

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова, създател на блога "Друми в думи". 

Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни.

"Тази пета моя книга се различава от предишните по това, че всички маршрути в нея са свързани с българската история, с историческа личност, манастир, стара легенда, сподели за "Хоризонт" Ели Иванова.

"Идеята дойде от моята страст да посещавам стари манастири и крепости. Маршрутите в книгата са именно от моите пътувания, като се постарах пътеките, които описвам, да са все пак достъпни за хората, които ще поискат да ги видят.

Пет са нивата на трудност на описаните в тази книга маршрути. Една от най-трудните пътеки е Пътят на Фердинанд в Рила, до връх Мечит, като трудността там се състои в дължината на прехода, но когато човек се изкачи на върха, е възнаграден с невероятни гледки.

Има и паметна плоча на съседния връх, че цар Фердинанд е построил този път, с което е искал да покаже на австрийските си роднини красотата на Рила, искал е пътят да стига от днешното село Говедарци до Рилския манастир, но последната част от остава недостроена и до днес /.../, сподели още Ели Иванова.

"52 са разходките, защото това са 52 уикенда в годината, в които човек може да си избере къде да отиде. Освен описание на маршрутите, в книгата съм използвала данни на археолози, печатни издания, информация в интернет - в научен портал на английски, в който публикуват много български археолози.

За крепостта Родостица до Ивайловград се свързах с археолога Ивайло Кънев, който проучва активно крепостта.

От извора съм черпила за още една крепост, която не е толкова известна, тя сега се проучва - това е до село Широково, тя е в района на Русенски Лом.

Тя впечатлява със солиден градеж, който ѝ е позволил да устои на времето и на нашествия. Тя е антична крепост, но е просъществувала и през Средновековието, устояла е на т.нар. варварски нашестия и е оцеляла до падането на България под Османско робство, разказа още за БНР Ели Иванова.

Тази крепост е лесно достъпна и до нея се стига за 20 минути по пътека, създадена от екипа, който проучва крепостта, допълни Иванова.

В книгата може да прочетете и за крепостта от Овеч край Провадия.

Най-дългото българско знаме ще бъде разпънато на крепостта Овеч край Провадия


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51