Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

Ели Иванова
Снимка: Иван Русланов

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова, създател на блога "Друми в думи". 

Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни.

"Тази пета моя книга се различава от предишните по това, че всички маршрути в нея са свързани с българската история, с историческа личност, манастир, стара легенда, сподели за "Хоризонт" Ели Иванова.

"Идеята дойде от моята страст да посещавам стари манастири и крепости. Маршрутите в книгата са именно от моите пътувания, като се постарах пътеките, които описвам, да са все пак достъпни за хората, които ще поискат да ги видят.

Пет са нивата на трудност на описаните в тази книга маршрути. Една от най-трудните пътеки е Пътят на Фердинанд в Рила, до връх Мечит, като трудността там се състои в дължината на прехода, но когато човек се изкачи на върха, е възнаграден с невероятни гледки.

Има и паметна плоча на съседния връх, че цар Фердинанд е построил този път, с което е искал да покаже на австрийските си роднини красотата на Рила, искал е пътят да стига от днешното село Говедарци до Рилския манастир, но последната част от остава недостроена и до днес /.../, сподели още Ели Иванова.

"52 са разходките, защото това са 52 уикенда в годината, в които човек може да си избере къде да отиде. Освен описание на маршрутите, в книгата съм използвала данни на археолози, печатни издания, информация в интернет - в научен портал на английски, в който публикуват много български археолози.

За крепостта Родостица до Ивайловград се свързах с археолога Ивайло Кънев, който проучва активно крепостта.

От извора съм черпила за още една крепост, която не е толкова известна, тя сега се проучва - това е до село Широково, тя е в района на Русенски Лом.

Тя впечатлява със солиден градеж, който ѝ е позволил да устои на времето и на нашествия. Тя е антична крепост, но е просъществувала и през Средновековието, устояла е на т.нар. варварски нашестия и е оцеляла до падането на България под Османско робство, разказа още за БНР Ели Иванова.

Тази крепост е лесно достъпна и до нея се стига за 20 минути по пътека, създадена от екипа, който проучва крепостта, допълни Иванова.

В книгата може да прочетете и за крепостта от Овеч край Провадия.

Най-дългото българско знаме ще бъде разпънато на крепостта Овеч край Провадия


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55