Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква ще е съдбата на футболния отбор "Доростол"-Силистра?

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

Драмата на деня за футболните запалянковци в Силистра е дали ще има представителен мъжки отбор, или не?

Проведена бе и дискусия по темата. В основата са парите, които дава Общината, и резултатите, които се постигат срещу това. А силистренският футболен клуб е с над 120-годишна история, в която има и възходи и падения. На терена е срещал и най-добрите в родното първенство. Има няколко участия в "Б" група през годините, но все на опашката. Последно преди 13 години е във втора дивизия, но не успява да изиграе и един мач, заради липса на картотекирани професионални играчи. Периодично се случва да изпада и от "В" групата. Има сезони, когато няма и отбор.

Какво се случва и каква ще е съдбата на днешният "Доростол"?

В годините отборът е имал спонсори, но това са твърде далечни спомени. Дълго време единствено Общината дава пари за изяви в трета дивизия. И след прекъсване в 2017-а година, през 2020-а отборът отново се завръща в родното първенство, по необходимост. Никой не го казва на глас, но за да кандидатства Общината с проект за ремонт на стадиона, е трябвало да има представителен футболен клуб. И това се случва, като обаче основите играчи са външни, а не местни и това е причината за недоволството на мнозина.

Недоволство има и защото парите за издръжка са основно от Общината. Последно са гласувани 70 000 лв. за календарната година – включваща два сезона. За сравнение - 100 000 лв. се разпределят между всички останали спортни клубове в Силистра.

Според Лъчезар Тодоров, треньор на четвъртите в страната по баскетбол, който от 40 години е в сферата и познава материята – еднозначен отговор на въпроса дали да има, или да няма представителен футболен отбор Силистра – няма. Но първо трябва да има някаква цел.

Кметът Александър Сабанов подкрепя отбора, но и той е категоричен, че ще се търсят резултати.

Треньорът на клуба Деян Дечев потвърди, че вече се водят разговори с местни футболисти, които към днешна дата играят в т.нар. селски отбори.

За това, че любовта към футбола в Силистра я има, са доказателство 150-те деца, които тренират в детско-юношеската школа на клуба, като заниманията им са на един от двата стадиона, защото другият чака акт 16, а спортни зали, които да ги поемат през зимата, няма.

Всички участници в сагата "Доростол" са обединени в едно, че трябва да се положат усилия в името на феновете и на града, но най-вече заради децата, които са избрали пътя, по който могат да достигнат и до "Златната обувка" някой ден.

Репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нов протест

Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..

публикувано на 12.07.25 в 18:24

КЗП: Наблюденията ни в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките

Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..

публикувано на 12.07.25 в 17:56
Доналд Тръмп

30-процентно мито върху целия внос от ЕС от 1-и август, обяви Доналд Тръмп

30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..

публикувано на 12.07.25 в 17:51

Няма данни за физическа агресия спрямо родилка при раждане на бебето ѝ в УАГБ "Майчин дом" (Обновена)

Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..

обновено на 12.07.25 в 17:43

ЕК: Американски мита от 30% върху износа от ЕС ще прекъснат основни трансатлантически вериги за доставки

Налагането на мита от 30 на сто от президента Тръмп върху износа от ЕС към Съединените щати ще прекъсне основни трансатлантически вериги за доставки в ущърб на бизнеса, потребителите и пациентите от двете страни - това се казва в изявление на председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в отговор на обявеното решение от американския..

публикувано на 12.07.25 в 17:21

Тръмп заяви, че ще наложи мита от 30% върху вноса от Европейския съюз от 1 август

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще наложи мита от 30 процента върху вноса от Европейския съюз от 1 август. Вносът от Мексико ще бъде обложен със същата ставка. По отношение на търговията с ЕС Тръмп написа в социалната си мрежа Трут Соушъл, че САЩ трябва да се отдалечат от "тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски..

публикувано на 12.07.25 в 17:05
Новият игумен на Троянския манастир Драговитийския епископ Василий беше въдворен в служение в светата обител

Новият игумен на Троянския манастир беше въдворен в служение

Новият игумен на Троянския манастир Драговитийския епископ Василий беше въдворен в служение в светата обител, в която днес беше тържествено отбелязан и празника на чудотворната икона на Света Богородица Троеручица , която се пази там от векове. Досегашния итумен на Троянския манастир Величкият епископ Сионий предаде на епископ Василий..

публикувано на 12.07.25 в 16:42