Тази позиция изрази пред БНР Тома Белев от "Зелено движение".
Той акцентира върху пропуснати възможности по оперативните програми в два програмни периода да се закупи техника за гасене на огъня по въздух, в труднодостъпни райони.
"Ние сме планинска страна, в една трета от територията същинска планинска държава."
Никога не използваме всички възможности от оперативните програми, заяви Белев.
Борбата с пожарите трябва да бъде национален приоритет, не може да разчитаме само на европейски средства, смята Тома Белев.
Според него е налице подценяване на проблема с пожарите.
"Ние мислим краткосрочно. Никой не мисли в перспектива. Изменението на климата ще е свързано все по-често с пожари и суша и трябва да се инвестира."
Природозащитникът и бивш заместник-министър на екологията апелира да се създаде авиационно звено за борба с пожарите.
"Имаме нужда категорично от летателна техника за гасене на горските пожари."
Според него ситуацията е критична. От 11 действащи в момента пожара най-сериозен е този край Стара Загора.
Маринов отбеляза и големия мащаб на пожара край Свиленград:
"Около 20 000 декара гора изгоря. Иглолистната гора почти навсякъде изгоря върхово. Но не е само гората. Цяла екосистема загива. Гледката е ужасна и грозна, много тъжна.
Около 55 000 хектара гори са засегнати от пожарите до момента, посочи заместник-министърът. По думите му, "от 2012 г. не сме имали толкова много пожари на такава голяма площ".
Обикновено пожарите възникват на земеделски територии извън горските, и се прехвърлят, подчерта инж. Мирослав Маринов. Той е категоричен, че пожарите в недостъпните места не възникват там.
Имаме 126 специализирани автомобили 4х4 за първоначална бърза атака на пожарите, обясни той относно наземната техника, с която разполагат горските служители. Обучените лица са малко над 1000.
Глобите за нерегламентирано палене на огън в близост до горите не са големи, стана ясно от думите на Маринов.
"Нарушенията в горите станаха все по-малко. Глобите започнаха да се плащат."
Преди 20 години е имало по-малко от 5% събираемост, сега е 30 на сто, уточни заместник-министърът.
"Изваляването на облаците ще става все по-интересна тема. Би било много полезно, ако има развита язовирна мрежа – да се ползва по време на суша. Тази вода да се съхрани. Ако учените са доказали, че има ефект, защо да не се пробва", коментира инж. Мирослав Маринов във връзка с румънския опит в тази област.
Основният проблем е напояването, изтъкна той за недостига на вода за земеделие.
Изваляването в Румъния се прави с български специалисти. Водещи държави го правят и има резултати.
Стоянов призова МЗХ да прояви отношение и да се създаде дългосрочна стратегия, като се търсят и "варианти за дъждуване" - т.нар. засяване на облаци, за да се предизвиква дъжд.
"Никой не може да каже какво се случва с около 3000-те общински язовира", отбеляза Стоянов за малките язовири.
"На книга се води язовир. Някаква част – вече друго предназначение. Някаква ревизия трябва да се направи на тези язовири. Те са били част от тази система, която осигурява напояването."
Според председателя на Фермерския съюз няма чуваемост по темата и управляващите не обръщат внимание на апела на земеделците.
Повече по темата – чуйте в звуковите файлове.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..