Първо дойдоха предупрежденията за екстремно високи температури по време на игрите, които могат да окажат драстично влияние върху представянето на спортистите, както й върху зрителите и служителите.
Метеоролозите очакват по-горещо от обичайното лято в Париж като най-високата температура, измерена във френската столица досега е точно в края на юли 2019-а година - 42.6 десети по Целзий. Освен това френският статистически институт отчита около 11 хиляди смъртни случая от жегите през лятото. През последната година не само Франция, но и цяла Европа чупи рекорди, отбелязва доктор Фредерике Ото.
"Вече имаме 12 месеца на рекордно високи температури, които се дължат на високите нива на парникови емисии от изгарянето на изкопаеми горива. Опасявам се, че ще продължим да съобщаваме за рекорди и по време на Олимпиадата и след това, което си е огромно нарушение на човешките права на мнозинството от хората, живеещи на планетата."
Според експертите климатичните промени вече могат да се разглеждат като екзистенциална заплаха за спорта. На Олмипиадата в Токио през 2021 жегата изтормози атлетите - температурите достигаха 34 градуса, но заради високата влажност от 70%, се усещаха като 45. Тенисистът Данил Медведев заяви, че умирал на корта, други състезатели повръщаха и припадаха на финиша заради екстремната горещина.
Летните жеги в Париж се нагнетяват от градския пейзаж, където бетонът поглъща значително повече топлина. Следствие от това е феноменът тропически нощи, при който температурата през нощта не паза под 20 градуса. Високите температури и влажност могат да причинят срив на човешкия организъм, особено ако е подложен на тях по-дълго време, отбелязва професор Люис Холси от университета Роухемптън в Лондон.
"Ако температурата се повиши над 40 градуса, навлизаме в рискова зона, органите на тялото започват да отказват или работят не толкова оптимално. Причината е протеиновата денатурация - формата на протеините се променя и някои започват да се разпадат. С други думи това са първите признаци на сготвянето."
Заради прогнозите за апокалиптични жеги организаторите на парижката Олимпиада се отказаха частично от плановете си за най-зелените игри в историята, които да използват само естествени системи за охлаждане като изпомпване на вода от голяма дълбочина, която да поддържа температурата в олимпийските съоръжения с 6 градуса по-ниска от околната. Екосъобразните мечти на френските власти бързо се стопиха от започналите още през юни жеги и те поръчаха 2 500 климатика.
Друг проблем, който се изпречи на пътя на френския олимпийски комитет беше чистотата на река Сена. В продължение на повече от век плуването в знаковата за Париж река беше забранено от опасения за здравето. Местните власти вложиха милиард и триста милиона евро в почистване на водния път, за да намалят бактериалното замърсяване със 75%. Предизвикателството е огромно - френската столица има 11 милиона жители и немалко индустриални предприятия, отпадъчните води от които ежедневно се изливат в Сена. За да разсее съмненията за чистотата на водата лично кметът на Париж Ан Идалго плува в реката.
"Като влезеш във водата, усещането е съвсем естествено. Водата е много приятна, малко хладна, но не прекалено. А вижте радостта около нас. Игрите наистина ни предизвикаха, те бяха движещата сила или катализаторът да почистим Сен Но го правим, за да се адаптираме града ни към климатичните промени и да възстановим реката."
Като дом на най-значимия договор за климата - Парижкото споразумение, френската столица е под натиск да подготви екологична Олимпиада. Организаторите заявиха амбициозни цели да намалят наполовина въглеродните емисии в сравнение с Лондон 2012 и Рио 2016-а, ограничавайки ги до 1.58 милиона тона въглероден диоксид. Уважаваме комфорта на атлетите, но оцеляването на човечеството е много по-важно, подчерта Тони Естанже - председател на Организационния комитет.
"Олимпийското село отваря врати утре, пристигат и първите спортисти, така че посланието е много важно. В Сена най-после може да се плува и може да проведем там състезанията по плуване и триатлон. Освен е това символ на амбициите ни игрите в Париж да са най-зрелищните, но и най-отговорните към природата. Така също ще оставим една чиста река, която може да се използва и след Олимпиадата."
Хотелиери и ресторантьори в Париж се оплакват от спад на посетителите заради предстоящите Олимпийски игри. Строгите мерки за сигурност и очакваните тълпи от спортни фенове са оказали катастрофално въздействие върху техния бизнес, се казва в съвместна позиция на браншовите организации. Ресторантите и бирариите, например на централния площад "Трокадеро", едно от основните места за провеждане на Олимпийските игри, страдат от ограниченията за достъп. Съобщава се, че броят на посетителите е намалял с до 70 процента.
"Хубаво е да няма коли. Харесва ми Париж без коли, но и ми е малко странно. Обикновено сутрин тук е пълно с автомобили, които надуват клаксони, а днес беше тихо."
"Може би напомня малко на локдауните от 2020-а, но този път причината е тържествена - Олимпийските игри."
Националният авиопревозвач "Еър Франс" се оплака, че очаква по-малко пътници в периода около Олиампадата и дори ще работи на загуба. Заетостта на хотелите също е намаляла с 25% в сравнение с предишни години. Хотел в Монмартър, който през юли е бил резервиран на 80 на сто, сега е едва наполовина пълен, оплаква се управителят му Алдрик Дювал.
"Смятам, че Олимпийските игри са контра продуктивни, тъй като всичко поскъпва много. Обяснихме на туристите, че ще има ограничения в движението и ще е по-сложно да се придвижват, билетът за метрото ще стане тройно по-скъп, туристическата такса също се утрои. На всичкото отгоре времето е горещо. Така че хората не са склонни да идват."
В същото време се отчита скок в резервациите за Еър би ен би. Находчиви парижани като Мартин Касан се изнасят от столицата за трите летни месеца и отдават жилищата си под наем. По този начин те не само се спасяват от тълпите хора и жегите в града, но и си докарват допълнителни доходи.
"Ще има много хора в Париж по това време, освен това ще е горещо, придвижването из града ще е доста по-сложно. Предпочитам да съм на място с по-малко хора, по-спокойно, защото работя от вкъщи. Освен това от наема по време на Олимпиадата ще си докарам около една заплата, което е прилична сума."
За капак френския синдикат на сценичните работници заплаши със стачка по време на церемонията по откриването на Олимпиадата. Според профсъюза около 300 танцьори от трите хиляди, които ще участват в откриването, са били наети при крайно мизерни финансови условия.
Остава надеждата, че организаторите ще успеят да преодолеят проблемите, които зависят от тях, за да се наслади светът на едни красиви Олимипйски игри.
Отношенията между новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност след два дни, и технологичните играчи са меко казано бурни и минават от едната крайност в другата. Първоначално Тръмп остро критикуваше електромобилите - до момента, в който собственикът на "Тесла" Илон Мъск започна да дарява десетки милиони долари месечно на..
Промяна на учебните програми е един от приоритетите за министъра на образованието Красимир Вълчев. Според него те не работят по най-добрия начин и ще бъде разработена концепция как да изглеждат. Предвиждат се промени в оценяването на учениците, коментира Вълчев пред Българската национална телевизия: "Да се оттърсим от културата на заучаването, да..
Голям брой фалшиви чанти и дрехи са били иззети при операция на столичната полиция в търговски обект, научи БНР. Акцията е била на Икономическа полиция. Предлаганите артикули са били реплики на известни марки. По случая е образувано досъдебно производство. Продължава работата по разследването
Не мисля, че в Испания има политическа слепота. Там диктатурата на Франко изобщо не е забравена. Обществото през прехода продължава да бъде от една странна смесица от изключително либерални хора, които стигат до всяка една крайност, раждана от свободните идеи и изключително консервативни хора, които смятат, че животът при Франко е бил хубав...
Група от около 100 протестиращи блокираха движението в двете посоки на пътя Кюстендил - Ябълково на мястото, където при катастрофа, причинена от свободно пуснати коне преди 20 дни загина 18-годишно мимиче. Организаторите се заканиха, че няма да освободят движението докато не се появят представители на институциите, които са били поканени по-рано -..
Нова акция на недоволство заради ремонта на столичната улица "Опълченска". Граждани направиха протестна разходка заради абсурдните по думите им условия, в които са поставени пешеходците. "Мерим какво се случва на "Опълченска". Това е абсолютно недопустимо съгласно устройствените наредби, защото минимумът, за да може да мине човек с количка,..
1 764 здравно осигурени лица на територията на Кюстендилския регион са сменили личния си лекар през декември миналата година, което е с около 400 повече в сравнение с периода 1 - 31 декември 2023 г., по информация на Регионалната здравноосигурителна каса. От години в няколко от по-малките населени места лекарските практики са свободни и няма..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Това ще бъде трудна коалиция и вярвам, че мнозинството го осъзнава. Такава оценка направи пред БНР Божидар Божанов, депутат от ПП-ДБ, след като..