Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Вероника Христова: Да обичаш и уважаваш себе си е най-ценното, което можеш да притежаваш

Вероника Христова
Снимка: Елена Бейкова
Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания.

В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да надскачат себе си чрез театралното изкуство.

„Детската ми мечта беше да стана актриса, да играя в театър. На 16 години, когато получих увреждането си и седнах в инвалидна количка, тотално го избих от главата си. Но съвсем случайно една организация направи театрален проект за хора с увреждания и се включих. След това режисьорът, който тогава се занимаваше с нас, направи организация за хора с увреждания, и така започнахме да се занимаваме, чисто непрофесионално“, разказва Вероника Христова.

След няколко години решава да се пробва и да учи за актриса в НБУ

„Приеха ме, завърших актьорско майсторство, след това режисура. Режисурата не ми е била мечта. Но е малко трудно да се реализираш като актьор с толкова видим физически недъг. Нужни са много смели режисьори. Слава Богу, срещнах такива. Обаче ми липсваше постоянство – да имам роли и да мога да се издържам с това. Затова се насочих към режисурата. Оказа се, че може да е също толкова завладяваща, колкото и да правиш собствена роля. Трябва да видиш цялото, да насочиш актьорите, понякога имаш някаква тяхна съпротива и трябва да прецениш дали ще я уважиш или ще настояваш на своето“, споделя нашата героиня.

Увлича се и по педагогиката

„Още в университета имаше проект за лятна детска школа. Ние, студентите бяхме поканени да доброволстваме като част от екипа. Тогава се включих и страшно ми хареса да работя с деца. Не съм си и помисляла, че ще работя с деца с увреждания, но все пак като човек с увреждане се замислих, че има много малко хора, които се занимават театрално с такива деца. Реших, че това е ниша и че мога да се пробвам. Тази работа много прилича на режисьорската – трябва постоянно да търсиш варианти да стигнеш до детето, да го накараш да се забавлява, защото много от тези деца са дисциплинирани. В същото време да имаш и контрол“, казва Вероника Христова.

Най-много цени самоуважението на човек 

„Това да обичаш и уважаваш себе си, е най-ценното нещо, което можеш да притежаваш. Ако не го правиш, не можеш да срещнеш друг човек, приятел, който да те цени и уважава“, убедена е Вероника Христова.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10