Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“.

Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца от плевенската школа  „Колорит“.

Арт школа „Колорит“ реализира изключителна успешно участие в 31-я Международен конкурс за пластични изкуства, организиран от Центъра на ЮНЕСКО в град Троа – Франция. 

В конкурса са взели участие творби на деца и младежи от 78 страни, които по уникален начин са пресъздали духа, емоцията и ценностите на Олимпийските спортове. 

Най-високото отличие Лауреат и носител на „Наградата на ЮНЕСКО“ – Почетен медал и сертификат печели Пламена Захариева – 13 г. за живописната си творба „От древна Гърция до днес Олимпийските игри дават шанс на най-добрите спортни таланти“.

Пламена се обучава втора година онлайн от своя арт педагог Майя Ананиева в арт школа „Колорит“ и това е най-престижната международна награда, която печели. 

Наградата „Номиниран автор“ печели седемгодишният Аристеидис Сиармпас за рисунката си „Олимпийските игри в древна Гърция“.

Аристеидис живее в Гърция и се обучава онлайн в школа „Колорит“. Забележителното е, че това е неговата първа рисунка с неговия арт педагог, а е толкова близо до голямата награда на конкурса във Франция. 

Три деца получават наградата „Селектиран автор“ и техните творби също са били в надпреварата на финала. Това са Александър Петров – 10 г. за живописната творба „Колоездене на Олимпиада“, Павел Симеонов – 10 г. за рисунката „Ветроходство на Олимпиада 2024 в Париж“ и Лилия Янкова – 13 г. „ Олимпийска надпревара“. 

Рисунките на децата от арт школа „Колорит“ се отличават с интересни идеи и композиции, наситени с богата емоционалност и  живописен изказ, което ги е направило впечатляващи сред хиляди други творби. 

"Като арт педагог се чувствам горда, удовлетворена, оценена и вдъхновена! Това е голям успех не само за децата и мен, но и за България", казва Майя Ананиева.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25