Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Очевидно ГЕРБ се готви да управлява през тези служебни правителства до момента, до който поне частта, която урежда функционирането на служебните правителства, не бъде съборена от КС", смята журналистът

| Интервю
Стопкадър /"Денят с Веселин Дремджиев"

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има за лица в ГЕРБ".

Това коментира пред БНР журналистът от "Bird" Димитър Стоянов.

"ГЕРБ не се нуждае от стабилно управление, защото точно тези шумно рекламирани промени, които са обект на ревизия в момента от Конституционния съд, точно те концентрираха цялата власт в ръцете на ГЕРБ. Очевидно ГЕРБ се готви да управлява през тези служебни правителства до момента, до който поне частта, която урежда функционирането на служебните правителства, не бъде съборена от КС", смята той.

В интервю за предаването "12+4" Стоянов изтъкна, че конституционните съдии са подложени на сериозен натиск:

"Твърди се, че Пеевски, особено преди да попадне в неприятната ситуация, в която е в момента, е имал голям интерес частта за правосъдната реформа да бъде обявена за противоконституционна. Не е като да не е било досега тази институция - КС, да е вземала явно политически решения".

Журналистът посочи, че колкото и да са минимални, все пак съществуват хипотетични шансове за реализация на правителство все още в рамките на този парламент. Според него обаче от ПП-ДБ са допуснали основна грешка

"Не можеш да градиш идеи за антикорупция, за осветляващо законодателство, за съдебна и правосъдна реформа с едни субекти на политическия живот, с едни лица като Борисов и Пеевски, които са силни на деня именно благодарение на зле функциониращата правораздавателна система, поради силните позиции, които имат в прокуратурата. Как градим една подобна теория за реализация на правосъдна реформа с лица, които са основните бенефициери от зле функциониращото правораздаване? /.../ Как тези хора, които са компромис в политиката, за всички е ясно те какви са - как тези хора ще срежат клона, на който стоят?".

Институциите са зависими от политическата власт, а изявените представители на политическата власт в последното десетилетие, даже две, са именно Делян Пеевски и Бойко Борисов, подчерта Димитър Стоянов относно проверките, провеждани през годините на двамата политически лидери. Според него Борисов и Пеевски вървят в комплект

"Оказа се, че Борисов и Пеевски са си много по-необходими един на друг и знаят, че те ще оцелеят заедно, ако оцелеят. Затова се случи това, което се случи с управлението на ПП-ДБ, затова нямаше ротация. Няма как когато се бориш с някой, да се коалираш с него, за да го събориш. В политиката няма такъв вариант". 

На този етап ГЕРБ е непреодолим фактор, призна журналистът в интервю за предаването "12+4". Но припомни момента, когато партията е била в много сериозна изолация. ПП направиха грешката да реализират правителство с политически лица вътре и така реанимираха ГЕРБ и Пеевски, обясни той. 

Нашият проблем не минава само през законодателни инициативи, а и през спазването на наличното законодателство, категоричен е Димитър Стоянов във връзка с борбата с корупцията. Според него съдебната власт е огромен длъжник на обществото. По думите му съдебната власт изглежда по този начин, защото тя е така конструирана от политическата и законодателна власти, където се реализира волята предимно на ГЕРБ и ДПС в последните години. 

"Гешев беше сменен, но той просто е едно лице, само че моделът, който го излъчи, продължава да функционира. Дали ще бъде Гешев, дали ще бъде Сарафов, дали ще бъде Цацаров или друго лице, въпросът е, че този административен ръководител се излъчва от едно статукво", коментира Стоянов.

Той се надява някой ден българският законодател да реши къде е мястото на прокуратурата - в съдебната или в изпълнителната власт. 

Цялото интервю на Снежана Иванова с Димитър Стоянов в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55

Нови правила за киберсигурност ще засегнат и по-малките фирми

Повече фирми у нас, дори и по-малки, ще бъдат длъжни да се съобразяват и подготвят за новите европейски регулации за киберсигурност. Текат сроковете за синхронизиране на Закона за киберсигурност с европейска директива, известна като НИС-2. България започна, но не довърши процедурата. В средата на септември влязоха за обсъждане промените в..

публикувано на 15.10.24 в 07:55

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън с Нобеловата награда за икономика за 2024 г.

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2024 г. "за изследвания върху това как институциите се формират и влияят върху просперитета", съобщи Кралската шведска академия на науките в понеделник, предаде Ройтерс. Престижната награда, официално известна като наградата Sveriges Riksbank за..

публикувано на 14.10.24 в 13:08

Адв. Христина Георгиева: Може би е дошло времето за закон за гейминг индустрията

Различни правни аспекти на гейминг индустрията ще обсъждат юристи на конференция в Ирландия . Tова определено засяга и хората, които ги играят. Припомняме глобалната инициатива на американския геймър Рос Скот, който настоя френска компания да не спира поддръжката на една от игрите, които той играе. Хиляди са се подписали в близо 13-те световни..

публикувано на 14.10.24 в 11:36