В Гърция се отчитат големи стойности на заболели от Covid-19, но и у нас имаме повишаване двойно и даже над 2 пъти за изтеклата седмица в сравнение с предишната, в която имахме 50% от предходната.
Това предупреди директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова в интервю пред БНР.
"Това означава 69 случая за седмица, а миналата 32. Не се очаква голяма вълна, но ще продължават да растат, но няма да стигнат далече. Това е Омикрон, няма промяна в симптоматика и няма повишение на нивото на хоспитализации, но е сериозно заболяване", обясни проф. Христова.
Тя предупреди, че започва с дразнене в гърлото, болка, кашлица, хрема и характерната за вируса отпадналост, която не позволява да се изпълняват ежедневните задължения.
"Вирусът не остава само в гърлото, навлиза в кръвта и дава системни оплаквания. Има възможности за усложнения, свързани с навлизането на вируса в кръвта и увреждане на вътрешната обвивка на кръвоносните съдове", каза директорът на НЦЗПБ и обясни механизма на промяна на вируса и появата на десетките разновидности.
Тя напомни, че във Варна има вълна на салмонелоза и че е овладяна ситуацията с коклюш у нас.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Срещата между руския президент Владимир Путин и американския му колега Доналд Тръмп в Аляска във формат "три на три" приключи, съобщи Кремъл. Разговорът за слагане на край на войната в Украйна продължи близо три часа. Освен Тръмп и Путин, в срещата участваха руският външен министър Сергей Лавров и съветникът по външна политика Юрий Ушаков, както..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че "няма да е доволен", ако няма споразумение за прекратяване на огъня между Русия и Украйна, договорено на започващата след около час среща на върха с Владимир Путин в Аляска. "Искам да видя бързо прекратяване на огъня. Не знам дали ще бъде днес, но няма да съм доволен, ако не е днес. Всички казваха,..
Пореден протест заради водната криза се проведе тази вечер в Брезник. От ноември миналата година градът е на режим поради драстичния спад на нивото на язовир "Красава", а от миналия месец заради наличието на манган във водата е ограничено ползването й за пиене и приготвяне на храна. Хората недоволстват както заради празния язовир, така и..
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че е възможна тристранна среща с участието на лидерите на САЩ, Русия и Украйна след срещата на върха в Аляска между Тръмп и Путин, посветена на конфликта в Украйна, но при условие, че разговорите между американския и руския президент дадат "положителен резултати". Според него разговорите тази вечер..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в публикация в Telegram в петък, че руската армия е продължила да "убива" украинци дори в деня на срещата на върха в Аляска, позовавайки се на ударите на Москва в цяла Украйна, включително в Сумска област, Запорожка област, Донецка област и Херсонска област. "В деня на преговорите те също..
Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев. "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..
Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че страната му няма да се оттегли от преговорите с ЕС. Коментарите му идват по повод на инициативата, внесена в Конституционния съд, с която се оспорва законността на Протокола от второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия с България, съобщават медиите в..
" Консервната промишленост в България може би е пред своя край. Скоро на рафтовете в магазините ще се предлагат кисели краставички от Индия, печени..
Лекари, медицински сестри и персонал от Държавната психиатрична болница в Ловеч са подложени на натиск и тормоз от директора на лечебното заведение..
Срещата в Аляска е своеобразен подарък към Тръмп, който ще бъде легитимиран като посредник и стратег на този изход от войната, а същевременно и..