Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На първо четене

Социалната комисия в НС сложи край на схемата, наречена "френска безработица"

Снимка: Ани Петрова

Социалната парламентарна комисия прие на първо четене внесено от ГЕРБ-СДС предложение за допълнение в Кодекса за социално осигуряване. С него се слага край на т. нар. френска безработица - схема, която даваше възможност само с няколко дни работа в държава-членка на Европейския съюз да се получава максимално обезщетение за безработица у нас. Предложението беше подкрепено от социалното министерство, Националния осигурителен институт и работодателските организации.

Предложението, внесено от ГЕРБ-СДС, предвижда при определянето на обезщетението за безработица да се вземат предвид всички доходи за 24 месеца назад, включително тези от България, а не само доходите от последната работа в чужбина. Целта е да се осигури справедливост, както и намаляване на злоупотребите. Председателят на социалната комисия Деница Сачева, която е един от вносителите на допълнението в Кодекса за социално осигуряване, посочи, че през миналата година за безработица са изплатени над 517 милиона лева:

"Броят на лицата с изплатени обезщетения при краткосрочна заетост в държава от ЕС вече е нараснал до почти 57 000 и тези лица са получили общо 136 292 630 лв. – 26% от общо изплатените обезщетения".

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев беше категоричен, че освен за тези над 100 милиона лева, става въпрос за корупция и сив сектор и че в цели региони на страната бизнес климатът е убит заради тази схема с обезщетенията:

И това е деморализиране на хората. Тази практика води до упадък, до нисък морал, не печели и не просперира човек с труда си, спазвайки правилата, а този, който е измамник".

Комисията прие и внесени от ГЕРБ-СДС промени в Кодекса на труда за право на отпуск до 2-годишна възраст на бащите, след като майката е лишена от родителските права или те са предоставени на бащата. 

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийският районен съд заседава по случая с нападението на вр. Мургаш

Прекратяват разследването за нападението срещу метеоролозите на връх Мургаш

Софийската районна прокуратура ще прекрати разследването за нападението на връх Мургаш. Причината е, че задържаният Стоян Стоянов не може да носи наказателна отговорност. По време на деянието той е бил в психотично състояние и не е осъзнавал какво върши. Това посочва психиатрична експертиза, представена днес в съдебната зала, предаде БТА...

публикувано на 29.04.25 в 11:10

Изтича срокът за обществено обсъждане на новата хуманитарна програма за разселените от Украйна

Днес изтича срокът за общественото обсъждане на новата хуманитарна програма в подкрепа на разселените от Украйна с временна закрила в страната ни. В документа разработен от правителството се предвижда настаняването на украинските граждани в хотели и бази за сметка на държавата да е за период от 60 дни еднократно, а за хората от  рисковите..

публикувано на 29.04.25 в 11:08
Язовир Въча

Ниски нива на "Цанков камък" и "Въча". Какви са причините, довели до това положение?

От две години нивата на язовирите "Цанков камък" и "Въча" са драстично понижени. Родопчани са притеснени и смятат, че изпускането на водата от язовирите се дължи на по-голямото производство на ток.  След запитване на БНР от Националната електрическа компания уверяват, че обемите на язовирите в район "Въча" са в норма . От НЕК допълват, че..

публикувано на 29.04.25 в 11:00
Киър Стармър

Британският премиер поздрави Марк Карни за победата му на изборите в Канада

Британският премиер Киър Стармър поздрави Марк Карни за победата му на канадските избори, заявявайки, че приветства лидерството му по международни въпроси и очаква да продължи да работи в тясно сътрудничество с него по отбраната и други въпроси. Лейбъристката партия на Киър Стармър обаче я очакват големи проблеми на местните избори, които ще се..

публикувано на 29.04.25 в 10:46
Премахване на незаконните постройки в столичния квартал

БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика"

ЕСПЧ разпореди на българските власти да предложат подходящи алтернативни възможности за настаняване на четиринадесетте души, засегнати от премахването на незаконни постройки в столичния кв. "Захарна фабрика" по-рано този месец. За новите мерки Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) уведоми снощи останалите без дом жалбоподатели, както и..

публикувано на 29.04.25 в 10:21

Ремонтът на детското отделение в дупнишката болница се бави

Ремонтът на детското отделение в дупнишката болница ще се забави, не са събрани  необходимите средства  - около 640 хиляди лева, каза тази сутрин за БНР главният лекар на здравното заведение д-р Стефан Николов . В края на 2024 година беше изготвен проект "Светулка" на фондация "За доброто", по който работят организации и сдружения в града за набиране..

публикувано на 29.04.25 в 10:11
Александар Николоски

Транспортният министър на РСМ: България не иска да строи жп линия, избягват среща с нас

Министърът на транспорта на Северна Македония Александър Николоски казва, че са изпратени над 15 писма до България, на които не е получен отговор от българска страна за изграждането на железопътната линия до България, предаде МИА. "Честно е да се срещнем и да ни кажат. Фактът, че избягват да се срещат с нас, говори много за съдбата на..

публикувано на 29.04.25 в 10:10