Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ива Митева: Политическата криза трябва да стане още по-дълбока, за да се случи реалната промяна

| Интервю
Снимка: Мария Филева

Едва ли ще има нещо ново, ако има избори наесен. Прекалено е малък срокът и се искат прекалено много средства, а с такива разполагат парламентарно представените партии, смята Ива Митева, юрист и председател на 45-о и 46-о НС, от квотата на ИТН, в интервю пред БНР.

"Виждам, че няма желание в хората да участват в подобни проекти, можещите се отдръпнаха омаскарени. Политическа класа трябва да иска прошка от много хора. Но хората трябва да намерят мотив да гласуват. Вотът ще е наказателен и затова има страх в малките партии, защото хората ще гласуват за нещо ново", коментира тя.

Според нея третият мандат за съставяне на правителство "би трябвало да се даде на този, който има най-големи шансове да го реализира".

"За съжаление аз в този парламент не виждам такъв, който може да го реализира, предвид настроението вътре и качеството на народните представители и предвид говоренето.  Не виждам смирение и прошка и няма как с тази омраза и гняв да се направи нещо", убедена е Ива Митева.

И допълни:

"Може би политическата криза трябва да стане още по-дълбока, за да се случи реалната промяна. Не трябва да забравяме, че властта е доверие. Аз не виждам да има доверие между политическите сили. Те не си вярват, няма как да направят кабинет на тази основа. Липсва политическа емпатия, уважение към партньора и желание да му запазят репутацията, всеки иска да изкара най-лошото на другия. Ако се прави кабинет, трябва здрава основа и цел – на база идеология или политики."

Тя оцени отчета на служебния премиер Димитър Главчев:

"Толкова е патетичен, като отчитане на петилетките от едно време, видяхме го и в отчета на Денков в парламента."

Категорична е, че Конституционният съд трябва да бъде оставен спокойно да си свърши работата.

"Там ще е интересно дали решението ще бъде преди евентуални избори или след това и как ще се прегрупират силите. Ако е преди изборите, значи служебният кабинет се връща в ръцете на президента и започват да си говорят определени политици. Ако решението се забави и е след изборите – това ще е знак, че политическата обстановка не е променена и се наместват пластовете", прогнозира председателят на 45-ото и 46-ото НС.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04