Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не е пълна победата, както твърдят противниците на реформата"

Доц. Наталия Киселова: Промяната в Конституцията трябва да е последна стъпка, не първа

"Колкото повече конституционна уредба получаваше съдебната власт, толкова повече не сме доволни от работата ѝ"

| Интервю
доц. Наталия Киселова
Снимка: Силвия Великова

"Има положения, с които на пръв прочит не съм съгласна. Има един основен мотив, който може да се види през цялото решение – че самият съд е разделен. По определени въпроси са успели да постигнат дали мнозинство, дали единодушие, по други не са успели."

Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", след като Конституционният съд се произнесе по последните поправки в Конституцията.

"Не е пълна победата, както твърдят противниците на реформата", смята тя.

"Когато си основен двигател в промяната на Конституцията, когато си съвносител, а след това си участвал в обсъжданията и в 4 гласувания по същество, не трябва да участваш от самото начало. Защото е ясно, че ще подкрепиш промените", заяви Киселова относно участието на Десислава Атанасова в гласуването, след като тя бе участник като парламентарист в приемането на текстовете, които след това бяха оспорени пред КС.

Визирайки широкото мнозинство, с което бяха одобрени конституционните промени, специалистът изтъкна, че е "противник на високите мнозинства, защото не дават по-широка подкрепа, а по-скоро възможност на малцинството да изнудва". 

Разликата между конституционните поправки 2015 г. и настоящите според Киселова е в "политическото джентълменско споразумение", каквото по думите ѝ сега явно не са успели да постигнат – "неписано, негласно, неоповестено споразумение", поради което са били оспорени всички промени.

Има известно разтваряне на завесата да се види как функционират институциите у нас. Преди КС даваше предвидимост за работата си, сега тактиката да се оповестява ден за ден е неправилна, отчита преподавателят.

"Тези 12 съдии живеят в нашата среда, имат контакти, семейства и сигурно и на тях им се отразява. Тук е въпрос и на разговори между тях. Въпросът с участията в медии на конституционни съдии, участие въобще в публични събития – те трябва да решат помежду си. Дали е допустимо да участваш по въпроси, които впоследствие могат да се оспорват в органа, на който си член. Ако ти имаш лично мнение, имаш право на особено мнение – пишеш го и го оповестяваш", подчерта още тя.

Снимка: БГНЕС

Наталия Киселова изрази несъгласие с тезата, че единственото решение оттук нататък е в свикването на ВНС.

Това, което се възстановява - главният прокурор да упражнява надзор за законност върху дейността на всички прокурори, всъщност ще бъде натиск отвътре, изрази мнение конституционалистът.

Има дилема – дали прокуратурата да бъде единна или да бъде децентрализирана. Това е въпрос на политическо решение, изтъкна доц. Киселова.

Начинът, по който се влиза и се расте вътрешно в съдебната система, е сериозен проблем, каза още тя.  

"Проблемите идват от това какви хора се номинират и какви хора се избират. Не само от Народното събрание, но и вътре в съдебната система. Да не би всички от съдийската колегия да са безспорни?"

Колкото повече конституционна уредба получаваше съдебната власт, толкова повече не сме доволни от работата ѝ, коментира Наталия Киселова в предаването "Политически НЕкоректно".

"Те си мислеха, че като ги качват на конституционно ниво, ще ги направят по-стабилни. Не!"

Промяната в Конституцията трябва да е последна стъпка, а не първа, категорична е тя.

В отговор на въпрос възможно ли е друго издание на "домовата книга" за избор на служебен министър-председател, доц. Наталия Киселова посочи, че "сътрудничеството между органите може да бъде и липса на сътрудничество", но очаква "доста по-внимателен подход от страна на президента", защото кризата се задълбочава, вместо да излизаме от нея.

"Ползата ще бъде държавата да не бъде дестабилизирана допълнително. Той ще направи отново консултации. Ако НС е избрало омбудсман и заместник-омбудсман, ще се разшири кръгът от лица. (…) Има значение винаги как се казва човекът, какви качества има и какви зависимости. В служебно правителство е важно кои са министрите."

При друг състав на КС може да бъдат оспорени положенията, които останаха в сила и не бяха отменени – това е мнение, което започва да се лансира, обясни още доц. Киселова. Към настоящия момент обаче тя счита за неправилно да се сезира съдът отново.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавният глава е на официално посещение в Япония, а в програмата му в Токио са срещи на най-високо равнище.  

Президентът с лекция в университета "Васеда", посветена на двустранните отношения между България и Япония

В Токио президентът Румен Радев се срещна с император Нарухито. С разговори на високо политическо равнище продължава визитата на държавния глава в Япония.  Със срещи на високо равнище в Токио продължава посещението на президента Радев в Япония Аудиенцията на българския президент при японския император се проведе в двореца в Токио. Срещата..

публикувано на 19.05.25 в 19:05

Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа

Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа след два месеца пълна хуманитарна блокада. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел не бива да допуска масов глад в Ивицата по дипломатически причини. Дори и приятелски на Израел страни няма да толерират "картини на масов глад", каза Нетаняху във видеообръщение, след като от офиса му разпространиха..

публикувано на 19.05.25 в 18:29

Джейхан Ибрямов за запечатването на централата на ДПС: Това е бухалка!

Това е бухалка!    Това заяви пред БНР Джейхан Ибрямов, заместник-председател на ПГ на ДПС-ДПС, и  определи като очаквано запечатването на партийната централа на столичния булевард "Ал. Стамболийски" 45а. "Получихме писмо, отговорихме му, пуснахме заявление до Министерски съвет да продължим да ползваме тази сграда, получихме веднага..

публикувано на 19.05.25 в 18:08
Новоизбраният президент на Румъния Никушор Дан.

В Румъния започнаха преговори за съставяне на ново правителство

В Румъния започнаха преговори за съставяне на ново правителство. Това става ден след вчерашния втори тур на президентските избори в страната, спечелени с 53,6% от Никушор Дан -   кметът на Букурещ, независим  проевропейски  кандидат . В Румъния премиерът се назначава от президента и ролята му за формиране на кабинет е ключова...

публикувано на 19.05.25 в 18:07

Наземният градски транспорт в София ще работи във вторник

Наземният градски транспорт в София ще работи утре. Това обяви Георги Панайотов - председател на КТ "Подкрепа" в столичния електротранспорт, цитиран от БГНЕС. "От синдиката ще продължат да отстояват по-високи възнаграждения за служителите в сектора", заяви още Панайотов.  Допълнителните 15 милиона лева, които държавата ще отпусне на Столична община, ще..

публикувано на 19.05.25 в 17:51
Доналд Тръмп

Тръмп ще разговаря по телефона поотделно с Путин и Зеленски

Американският президент Доналд Тръмп ще разговаря поотделно с руския си колега Владимир Путин, както и с украинския лидер Володимир Зеленски, като част от опитите му да постигне споразумение за прекратяване на войната в Украйна. Тръмп ще обсъди по телефона с Путин руската война в Украйна Разговорът между Тръмп и Путин е третият известен..

публикувано на 19.05.25 в 17:50
Росен Йорданов

Росен Йорданов: Васил Терзиев не е на нивото на отговорност, което неговата длъжност задължава да бъде!

Коментар на Диана Янкулова за кризата в градския транспорт в столицата може да чуете в звуковия файл. В него се съдържа и анкета на Калина Стоянова за мнението на столичани по въпроса.

публикувано на 19.05.25 в 17:40