Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова книга на Павлина Павлова:

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Павлина Павлова за първи път разкрива детайли за семейството на княз Аспарух

3
Станислава Пирчева и Павлина Павлова
Снимка: БНР

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден, в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и интересни факти за една от най-важните фигури в нашата история – княз Тервел. 

Павлова разказа за своя нов исторически роман "Тервел - спасителят на Европа". Тя сподели за процеса на писане и за самия роман, както и за историческите личности и събития, описани в него. Романът обхваща периода от смъртта на княз Кубрат до кончината на княз Тервел. В анонса на романа тя споменава, че книгата е документално истинна и увлекателна. 

В разговор със слушателите на предаването, тя обясни как съчетава тези две качества в романа и какви са основните предизвикателства при създаването на толкова мащабно историческо произведение, обхващащо важни събития и битки

В книгата си Павлина Павлова за първи път разкрива детайли за семейството на княз Аспарух, неговото управление и разширяването на Дунавска България. Ще чуем вълнуващи разкази за славните битки, в които княз Тервел води войската, както и за неговата роля в подкрепата на император Юстиниан II, който го награждава с титлата "кесар" и му дарява обширната област Загора

Новата книга на Павлина Павлова, "Тервел - спасителят на Европа", разказва за ключовата роля на българския хан Тервел в спирането на арабското нашествие през VIII век. Тази историческа творба представя величието и стратегическия гений на Тервел, който с победата си при Константинопол защитава християнската цивилизация в Европа

 "Тервел - спасителят на Европа" от Павлина Павлова е книга, която не само възражда славната история на хан Тервел, но и предлага важни уроци за съвременния свят

От днешна гледна точка, неговата победа е символ на обединение и решителност, показвайки как един човек може да промени хода на историята и да защити цивилизационните ценности. Тази книга ни напомня за значението на стратегическото лидерство и храбростта в критични моменти от историята. 

В разговора се включиха и литературният критик Георги Цанков, който сподели своите впечатления от творчеството на Павлова, както и почти 100-годишният й почитател Въцо Въцов, който разказа за своя дългогодишен интерес към нейните книги.


"Посвещавам този роман на един от най-големите съвременни будители – проф. д-р Иван Гаврилов. Животът му е вдъхновяващ пример за съвременниците. Закърмен с огромна обич към Отечеството, той превръща саможертвата на своя прадядо старши подофицер Марко Лазаров Качов, кавалер на два ордена "За храброст", загинал в битката при връх Чеган през Първата световна война, в еталон за родолюбие. И неуморно кръстосва България през свободното си време, за да изважда от тъмните гънки на историята ни малко известни или забравени ярки личности, паметни събития, места на важни стълкновения. Усилията му са насочени да възкресяват късчета, които будят гордост и самочувствие в потомците. Защото какво бъдеще ни очаква, зависи от това какви деца ще отгледаме и възпитаме. А професор Гаврилов, без парадни фанфари, тихо върши будителската си дейност, понеже така чувства своя морален дълг. Респект, професоре! Посвещавам този роман и на Ева и Петьо – защото ги обичам."


Още по темата слушайте в разговора на Станислава Пирчева с Павлина Павлова и Георги Цанков. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови . "Поставихме указателни табели по..

публикувано на 11.10.24 в 07:14
Самуилова крепост край Петрич

Костите на цар Самуил - между "гробоманията" и политическата употреба

За историческата наука няма съмнение, че Самуил е един от най-великите български царе в Средновековието. Това потвърдиха с нови доказателства учени от цяла Европа на международна конференция, посветена на 1010-годишнината от управлението на българския владетел. Неизвестни факти от живота на цар Самуил бяха представени на конференция Важен..

публикувано на 10.10.24 в 09:06

РИМ - Пазарджик показва най-старото обработено злато в света

Регионалният исторически музей в Пазарджик за първи път представя първото обработено злато в света , открито в селищната могила Юнаците. Уникалната находка е изложена в напълно обновената зала "Археология", която чрез най-новите технологии представя по интересен и съвременен начин периодите от праисторията, античността и средновековието. Залата..

публикувано на 09.10.24 в 11:05

Яна Алексиева: "Училище за надежда" е филм и за съвременните будители

На 1-ви ноември в кината тръгва филм за едно необикновено училище , в което детските мечти се сбъдват.   Идеята за  "Училище за надежда"  е на Яна Алексиева и Симеон Цончев, които от дълги години се познават с основателите на училището във великотърновското село Русаля за деца в неравностойно положение -  бившите актьори Анимари Димитрова и Златко..

публикувано на 08.10.24 в 18:58

Спортен празник "Игри по правилата" се проведе в 96-та детска градина в София

Спортен празник "Игри по правилата" се проведе в 96-та детска градина "Росна китка" в София. Той е посветен на Европейския ден на спорта в училище и е традиционен за детската градина. Присъстваха и официални гости : Александър Иванов – заместник кмет на Район Искър в отдел образование и екология, Кета Радилова и Гергана Йорданова– представители на..

публикувано на 07.10.24 в 11:48
Празника на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Празник на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Задуха вятър, заваля дъжд и стана студено. Есента е тук и ни напомня за себе си с промяната във времето, с падането на листата, с есенните плодове и зеленчуци. Цветно, красиво и уютно. Поемаме в посока Северозападна България. Пътят до там е час и четиресет минути от столицата и само на половин час от Монтана и Враца.  Поканени сме на Празника на..

публикувано на 06.10.24 в 17:22

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05