Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Попов: Активната роля на кмета е важна за прилагане на климатични политики в градовете

| Интервю
Юлиян Попов
Снимка: Ани Петрова

До края на сесията на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН в София трябва да се изяснят насоките за следващия голям доклад №7, който привършва 2028 г. и за доклада за градовете и климата довършен 2027. Делегациите да решат общите параметри, защото докладите събират научното знание от целия свят и е сложно да се изградят и да бъдат обективни.

Това каза бившият министър на МОСВ Юлиян Попов в интервю пред БНР.

„Надявам се до края на конференцията делегациите да стигнат до съгласие. Защото щом се публикуват докладите, променят политическите нагласи“, добави той.

Цялата седмица София е домакин на конференцията на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН, която е изключително важна и най-вече панела за промените на климата.

Юлиян Попов: България трябва да развие Регионален кризисен център, свързан с климатичните промени

Домакинството на България е изключително постижение, защото тук са делегации от 150 държави и се определят климатичните политики на света. Една от четирите теми е връзката на градовете с климата, как да се намалят парниковите емисии и да се ограничат парниковите емисии, а също и как да се адаптират градовете в наличните вече промени на климата“, каза Юлиян Попов.

Вчера е обсъждано, къде се намира България в този глобален процес и какво да направят общини и кметове. 

"Първото е смекчаване на климатичните промени -  използването на по-малко газ, въглища, пепел и т. нат.,което смекчава  и второто е адаптиране. Основните неща с градовете са горещите острови, по-голямото загряване на града от температурата около града.  Градовете са бетонирани и недостатъчно залесени, нагряват се повече от другите места", обясни бившият министър на екологията.

 И допълни, че съвременните технологии позволяват да се определят самите топлинни острови и мащаба, да се разбере динамиката на затоплянето, да се изчислява и анализират рисковете, които са сериозни за здравето и за биоразнообразието“, препоръча Попов.

И похвали градовете с добре развита система за наблюдение на топлинните острови – Бургас.

"Има  много мерки, с които топлинните острови се смекчат. За София е възстановяването на градските реки към по естествено състояние. Сега са бетонирани коритата, които се загряват, и водата е малко. Това е сериозен риск през летните месеци. Когато една река се възстанови, поне частично, водата да се разлее, се обогатява на кислород и представа да бъде топлинен остров, превръща се в охладител и се превръща в охладител. Другото е покривите да са затревени и е срещу валежи и добра изолация. Залесяването е начин да се контролират температурите в града", препоръча мерки Попов.

Според него все повече кметове осъзнават какво невероятно богатство са реките в градовете, но са необходими и стратегии за залесяване, но с адекватна растителност, не инвазивна.

 „Интересът е голям да се облагороди градската среда и да се противопоставим на топлинните острови“, констатира Юлиян Попов от участието на представители на над 120 общини.

А за финансирането на климатични проекти, той обясни, че е скъпо да се прави корекция на коритото, но не е скъпо да се почисти и да има контрол. Същото е и със залесяването, когато се ангажират граждани.

„Не е скъпо регулация, когато се строи да се наложат условия и принуждаваш инвеститора и строителя да се съобразят. Активността на кмета е много важна“, каза бившият министър на екологията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земеделците подават заявления за директни плащания до 9 юни, но без санкции

Земеделските производители могат да подават заявления за директни плащания до 9 юни без да им се налагат предвидените досега санкции. Наредбата за целта излезе официално в Държавен вестник. Според досега действащата нормативна уредба фермерите имаха право да подават заявления за субсидии до 15 май, като на закъснелите се даваше шанс до 9 юни, но им..

публикувано на 13.05.25 в 14:22
Доц. Росен Калпачки

Смъртността от инсулт у нас е четири пъти по-висока спрямо средната за Европа

Смъртността от инсулт у нас е четири пъти по-висока спрямо средната за Европа. Тази статистика припомни неврологът доц. Росен Калпачки в Европейския ден на информираност за това разпространено мозъчно състояние. Според него обаче все повече българи разпознават симптомите на инсулта, което дава възможност за спасяване на повече човешки животи...

публикувано на 13.05.25 в 14:10

Проф. Екатерина Михайлова за мотивите на Радев за референдума: Есе с емоции и критики!

Проблемът с искането на Румен Радев е и правен, а и политически. Това заяви пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право, бивш политик. "Свикването на противоконституционен референдум – съзнателно или не, цели суспендиране на Българската конституция". Това заявяват още над 40 преподаватели от юридическите факултети..

публикувано на 13.05.25 в 14:05

Никола Янков и Виктор Папазов спориха "за" и "против" еврото

Страстен спор за и против еврото проведоха Никола Янков, икономист и експерт в екипа на Синя България и Виктор Папазов, икономист от ПП "Възраждане", в предаването "12+3" на БНР. И двамата изложиха своите аргументи за и против влизането на България в еврозоната и смяната на лева с евро. Но и двамата бяха категорични, че не е..

публикувано на 13.05.25 в 14:04

Медици искат жива охрана на Спешното отделение във Враца след пореден случай на агресия

Медици от Спешното отделение на врачанската болница настояват за жива охрана на отделението след поредния случай на агресия срещу тях. При инцидента, който е от началото на месеца, дежурна лекарка е нападната и бита от роднини на пациентка, на която е оказвана спешна помощ. "Категорично отказваме да работим в среда, в която постоянно има..

публикувано на 13.05.25 в 13:52

Половината българи признават – копирали са музика, снимки, филми и сериали от интернет

Половината от българите признават, че са копирали съдържание за лично ползване от легални източници в интернет. Става дума за музика, снимки, видеоклипове, филми и сериали, сочи проучване на "Алфа рисърч".  Изследването беше представено на кръгла маса, организирана от "Музикаутор" и посветена на частното копиране. Според изследването, близо..

публикувано на 13.05.25 в 13:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Спешните мерки за безопасност в железопътния транспорт са изпълнени

Всички спешни мерки за безопасност в железопътния транспорт са изпълнени, отчете на министърът на транспорта Гроздан Караджов. От януари до април тази година общият брой на всички произшествия в жп-транспорта в сравнение с предходните 6 месеца е намалял с почти 40 на сто, като случаите от 129 са намалели на 74. Шестима леко пострадали..

публикувано на 13.05.25 в 13:21