Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Попов: Активната роля на кмета е важна за прилагане на климатични политики в градовете

| Интервю
Юлиян Попов
Снимка: Ани Петрова

До края на сесията на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН в София трябва да се изяснят насоките за следващия голям доклад №7, който привършва 2028 г. и за доклада за градовете и климата довършен 2027. Делегациите да решат общите параметри, защото докладите събират научното знание от целия свят и е сложно да се изградят и да бъдат обективни.

Това каза бившият министър на МОСВ Юлиян Попов в интервю пред БНР.

„Надявам се до края на конференцията делегациите да стигнат до съгласие. Защото щом се публикуват докладите, променят политическите нагласи“, добави той.

Цялата седмица София е домакин на конференцията на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН, която е изключително важна и най-вече панела за промените на климата.

Юлиян Попов: България трябва да развие Регионален кризисен център, свързан с климатичните промени

Домакинството на България е изключително постижение, защото тук са делегации от 150 държави и се определят климатичните политики на света. Една от четирите теми е връзката на градовете с климата, как да се намалят парниковите емисии и да се ограничат парниковите емисии, а също и как да се адаптират градовете в наличните вече промени на климата“, каза Юлиян Попов.

Вчера е обсъждано, къде се намира България в този глобален процес и какво да направят общини и кметове. 

"Първото е смекчаване на климатичните промени -  използването на по-малко газ, въглища, пепел и т. нат.,което смекчава  и второто е адаптиране. Основните неща с градовете са горещите острови, по-голямото загряване на града от температурата около града.  Градовете са бетонирани и недостатъчно залесени, нагряват се повече от другите места", обясни бившият министър на екологията.

 И допълни, че съвременните технологии позволяват да се определят самите топлинни острови и мащаба, да се разбере динамиката на затоплянето, да се изчислява и анализират рисковете, които са сериозни за здравето и за биоразнообразието“, препоръча Попов.

И похвали градовете с добре развита система за наблюдение на топлинните острови – Бургас.

"Има  много мерки, с които топлинните острови се смекчат. За София е възстановяването на градските реки към по естествено състояние. Сега са бетонирани коритата, които се загряват, и водата е малко. Това е сериозен риск през летните месеци. Когато една река се възстанови, поне частично, водата да се разлее, се обогатява на кислород и представа да бъде топлинен остров, превръща се в охладител и се превръща в охладител. Другото е покривите да са затревени и е срещу валежи и добра изолация. Залесяването е начин да се контролират температурите в града", препоръча мерки Попов.

Според него все повече кметове осъзнават какво невероятно богатство са реките в градовете, но са необходими и стратегии за залесяване, но с адекватна растителност, не инвазивна.

 „Интересът е голям да се облагороди градската среда и да се противопоставим на топлинните острови“, констатира Юлиян Попов от участието на представители на над 120 общини.

А за финансирането на климатични проекти, той обясни, че е скъпо да се прави корекция на коритото, но не е скъпо да се почисти и да има контрол. Същото е и със залесяването, когато се ангажират граждани.

„Не е скъпо регулация, когато се строи да се наложат условия и принуждаваш инвеститора и строителя да се съобразят. Активността на кмета е много важна“, каза бившият министър на екологията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акрополът на Линдос на остров Родос.

Протест срещу израелски туристи на остров Родос

Напрежение възникна на остров Родос заради протести срещу израелски туристи. Круизен кораб с израелски туристи се очаква да пристигне днес на пристанището на остров Родос. Местните жители се събират на протест. И заявиха, че не желаят израелски граждани да посещават Родос, докато не прекратят войната в Газа, където деца умират от глад...

публикувано на 28.07.25 в 10:43

ПСС: Туристите в планините да са особено внимателни заради пожарите

Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...

публикувано на 28.07.25 в 10:32
Мирослав Рашков

Ще съдят за тероризъм подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен

За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. "В постоянна връзка съм с главния прокурор и в тази..

публикувано на 28.07.25 в 10:26

Експерти: Горският сектор се нуждае от бърза реорганизация и отделяне от МЗ

Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще  те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..

публикувано на 28.07.25 в 10:22

ИПБ настоява за президентско вето върху промените в Закона за движение по пътищата

От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е  прехвърлянето на..

публикувано на 28.07.25 в 10:11

Д-р Борис Таблов: Имаме нужда от младите лекари - когато си тръгнат, ще е късно

Постепенно се натрупва гняв, защото разговорите не вървят в посоката, в която се очаква . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов - анестезиолог в Университетската болница в Бургас, преди днешния нов национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Те призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Демонстрацията..

публикувано на 28.07.25 в 10:03

Подобрява се пожарната обстановка в Гърция

Гръцките власти съобщават за подобрена пожарна обстановка в страната. Няма активно огнище до българската граница. Днес температурите в Гърция са значително по-ниски, но продължава да духа вятър. Има подобрение на пожарната обстановка, но усилията на огнеборците продължават, поради разпръснати огнища, информират от Гражданска защита. Кметът на..

публикувано на 28.07.25 в 09:58