Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Високите температури и топлите ветрове са пагубни за реколтата в Добруджа

| Репортаж
2
Добруджа
Снимка: Мая Райнова

Промените в климатичните условия в световен мащаб неминуемо се отразяват и на земеделието. Стопаните, отглеждащи земята ни, извършват производство под открито небе и много често казват сами, че аграрните специалисти каквото и да предприемат, накрая всичко е в ръцете на природата. 

Добруджа, известна като житницата на България, където полята с пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и други култури се простират, докъдето погледът ни може да стигне, страда от суша, придружена с трайната тенденция за все по-високи средноденонощни температури. 

Как горещините се отразяват на зърнопроизводството и имат ли полезен ход земеделците?

За някои хора пейзажът в Добруджа е скучен – няма планини, реки, възвишения. За други обаче той е безценен. С реденето на сезоните се сменя и картината пред очите ни. През пролетта с поникването на пшеницата полята радват окото с наситено зеления си цвят, след това в жълто обагря огромни площи рапицата, идва ред на цъфтежа и на лавандулата, а не след дълго слънчогледите привличат погледите ни с разтворените си пити и красотата си.

Добруджа
За съжаление през последните години все по-често виждаме и пшеница, която вместо да е тъмнозелена линее и добива ръждив цвят, слънчогледите току-що цъфнали и готови да пълнят питите си със семки навеждат срамежливо глави и съхнат.

По думите на проф. Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт в гр. Генерал Тошево сушата не е нещо ново за този край на България, но придружена с високите температури и топлите ветрове, става пагубна за реколтата. Измерванията на института от 1952 година насам ясно показват, че след 2000-та година температурите трайно се повишават.

Климатичните промени, водещи до все по-чести години на суша и високи температури, категорично са проблем за земеделието, смята и Нели Стоянова, председател на кооперация „Възраждане“, отглеждаща 10 000 дка земя.

Ситуацията не е много оптимистична от гледна точка на развитието на пролетниците, споделя и Петър Петров, обработващ в стопанството си 13 000 дка земя.

Едно от спасенията за насажденията в Добруджа, особено при сегашните метеорологични условия, са полезащитните пояси, уточнява проф. Иван Киряков.

Само след месец жътвата на слънчоглед и царевица в Добруджа ще е започнала. Очакванията са част от полетата да бъдат прибрани, колкото да се изчисти земята, без да се реализира добив. На други места, макар и малко, реколта ще има. Какви ще са промените в родното земеделие при настоящия климат, тепърва предстои да проследим в годините.

Подробности чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Хун Манет, Анвар Ибрахим и Пхумтам Вечаячай

Тайланд и Камбоджа се споразумяха за "незабавно и безусловно" примирие

Лидерите на Камбоджа и Тайланд се споразумяха за "незабавно и безусловно" прекратяване на огъня, влизащото в сила от полунощ, в опит да сложат край на най-смъртоносния си конфликт от повече от десетилетие след пет дни на ожесточени боеве, предават Ройтерс и Франс прес. На фона на международните усилия за потушаване на конфликта, тайландските..

публикувано на 28.07.25 в 14:30

Ликвидиран е пожарът на 2 хил. метра надморска височина в Рила

Ликвидиран е пожарът на 2 хил. метра надморска височина в Рила, който горя дни наред и обхвана площ от 800 дка от които 200 дка гора - низово, и 600 дка сухи треви, съобщават от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Продължава гасенето на пожара на вагоните със слама на площадката при ТЕЦ "Бобов дол". От природен парк Рилски манастир..

публикувано на 28.07.25 в 14:06
Д-р Стефан Константинов

Д-р Стефан Константинов: България е №2 в Европа по брой хоспитализации, въпреки че населението намалява

Заплатите на младите лекари е със 100 или 200 лв. по-малка от лекари с 30-годишен трудов стаж. Разликите идват от стажа и какво ще си докарат като доход от допълнително плащане от пациентите, обясни в интервю пред БНР бившият здравен министър д-р Стефан Константинов. Според него системата на здравеопазване се стреми да осигури пациенти..

публикувано на 28.07.25 в 13:55
Васил Тончев

Васил Тончев: Целта на всички е да имат контрол върху КПК

Властта ще бъде стабилна поне до следващата пролет. Такава прогноза направи пред БНР  Васил Тончев, социологическа агенция "Сова Харис". "Докато се извършат промените, навлезе еврото и се видят ефектите от тази реформа".  Предстои сериозно преструктуриране на политическото пространство , което предизвиква и толкова остри отношения и..

публикувано на 28.07.25 в 13:50
Премиерът Росен Желязков положи венец пред паметника на свети Стефан Велики (свети Стефан чел Маре) в молдовската столица Кишинев.

Желязков в отговор на критики на президента: Няма да коментирам от Кишинев пловдивски сказки

Премиерът Росен Желязков обяви, че по негово разпореждане информацията за пожарите се предоставя само от сформирания оперативен щаб и отказа да коментира отправените в Пловдив критики на президента Румен Радев към правителството за липса на летателна техника за гасене. Премиерът направи коментара си в молдовската столица Кишинев, където е на..

публикувано на 28.07.25 в 13:46
Снимката е илюстративна

Община Габрово ще отпуска стипендии на студенти от специалности с дефицит на кадри

Община Габрово ще отпуска месечни стипендии на студенти, записани в специалности с дефицит на кадри. Мярката е продиктувана от недостига на специалисти в сферата на здравеопазването и техническите сектори. Правилата, по които ще се отпускат месечни стипендии на студенти, предстои да бъдат разгледани от общинските съветници. Предложението на..

публикувано на 28.07.25 в 13:39

СЕМ одобри новия Управителен съвет на БНР

Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от..

публикувано на 28.07.25 в 13:14