Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Димитър Коемджиев: Мийте си ръцете често и внимавайте за храната, докато сте на почивка!

Д-р Димитър Коемджиев
Снимка: болница Токуда

Стомашно-чревните оплаквания са чести през лятото. Високите температури трябва да ни накарат да сме особено внимателни какво и къде ядем и да поддържаме хигиена. 

"Ентеровирусите, ротавирусите, аденовирусите преобладават през летния сезон, като заразяването става по въздушно-капков път или чрез контакт, каза за БНР д-р Димитър Коемджиев от Клиниката по гастроентерология на болница Токуда в София.

"Инкубационният период при вирусните инфекции е кратък, от няколко часа до един-два дни те се разпространяват, като най-честите оплаквания са общо неразположение, отпадналост, болки в корема, гадене и повръщане.


В тези случаи е правилно да дадем покой на стомаха си, да не се храним, да се приемат течности, не се желателно да се приемат симптоматични средства, единствено пробиотици, ако диарията продължи повече от ден-два, отпаднали сме още, ако урината потъмнее или е голямо количество, това е сигнал да посетим лекар незабавно, поясни още д-р Коемджиев.

Важно е да спазваме лична хигиена, особено преди хранене, да дезинфекцираме ръцете и повърхностите, също това важи за местата за плажуване, ресторантите, общите места за хранене, които са инкубатор за тези вируси, затова не трябва да се правят компромиси с хигиената и качеството на храната, особено по отношение на малките деца и подрастващите, тъй като техният имунитет не е толкова силен и при тях се стига много бързо до дехидратация, посъветва още специалистът.


Най-рискови в този сезон са месните и млечните продукти, морските дарове, особено, ако не са термично обработени добре.

Желателно е да се пие бутилирана вода в големите комплекси, да се измиват под течаща вода щателно плодовете и зеленчуците. Това важи и за рибата, която се консумира, да бъде прясна и съхранявана във фризери.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пациентски организации искат премахване на ограничението в биомаркерната диагностика за онкоболни

Новата амбулаторна процедура за специализирано изследване на гени при онкопациенти дискриминира хората, които са били в ремисия и заболяването се е върнало, както и тези с поставена диагноза и назначено лечение, на които не е правена биомаркерна диагностика. Това посочват пациентски организации в писмо до Здравната каса и здравното министерство. И..

публикувано на 22.11.25 в 19:05

ГЕРБ: Нашите представители в ОИК-Варна ще гласуват против свалянето на Благомир Коцев

Изпълнителната комисия на ГЕРБ, след консултация с лидера Бойко Борисов, е взела решение да помоли своите представители във варненската Общинска избирателна комисия (ОИК) да гласуват против отстраняването на Благомир Коцев от кметския пост. Борисов е поискал представители на ГЕРБ във Варна да гласуват против свалянето на Коцев Това..

публикувано на 22.11.25 в 18:30

Строителите с най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област

Строителите са получили най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област. В сектора възнагражденията са увеличени с 11 процента. С толкова за третото тримесечие са намалели средните заплати на заетите в енергетиката в региона. Всеки четвърти във Великотърновска област работи в преработващата промишленост или в търговията,..

публикувано на 22.11.25 в 17:32
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф.

Представители на Украйна и САЩ обсъждат плана за мир на Тръмп в Женева

Американско-украински разговори по предлагания от Доналд Тръмп нов план за край на войната в Украйна ще се проведат утре в Женева, предаде агенция Ройтерс, цитирайки представител на САЩ. В срещата от американска страна ще участват специалният пратеник на президента Тръмп Стив Уиткоф и държавния секретар на САЩ Марко Рубио. По-рано..

публикувано на 22.11.25 в 17:17

С изложба в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум"

С изложба и демонстрации за отговорно и безопасно поведение на пътя, в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум". В събитието,  организирано от Фондация "Ани и Явор", се включиха младежи от пловдивски училища и много родители с децата им. Участник в игрите, разпределени на няколко щанда в центъра на града, беше и 9-годишният..

публикувано на 22.11.25 в 16:59
Сражения в Украйна

Западни лидери със съвместно изявление за американския мирен план за Украйна

Западни лидери разпространиха съвместно изявление по повод оповестения американски мирен план за Украйна. В него се казва, че те категорично се придържат към принципа границите да не могат да бъдат променяни със сила. Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп "Категорично се придържаме към принципа, че..

публикувано на 22.11.25 в 16:50

От "Да, България" призовават варненци на протест утре пред залата, в която ще се събере ОИК

От партия "Да, България" призовават жителите на Варна на протест утре пред залата, в която ще се събере Общинската избирателна комисия. Според партията целта на това извънредно заседание е да бъде отстранен Благомир Коцев от кметския пост във Варна, преди идния четвъртък съдът да излезе с решение дали той ще остане в ареста. Борисов е..

публикувано на 22.11.25 в 16:20