Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато западните курортисти "насаждаха буржоазното влияние от капиталистическите страни"

Проф. Николай Ненов
Снимка: Ася Пенчева

Години наред България се опитва да направи от туризма индустрия по модела на Италия и Гърция. Успехите са съмнителни, но пък е важно да се отбележи, че е имало времена, в които чужденците не са били добре дошли в страната ни. 

През август, когато слънцето е закачено за небето и няма мърдане, над цялата ни страна като че ли виси табела с надпис "Във ваканция сме. Ще се върнем през септември". Властелин на лятото е туризмът. На това лято, през този век. Невинаги обаче е било така. Поне в Русе.

Ето какво пише във вестник "Дунавска правда" от 1963 г.

"През Русе минават десетки хиляди курортисти и туристи от капиталистическите страни. Мнозина от тях идват с конкретната задача да насаждат буржоазното влияние, а някои да подтикват към противонародна дейност враждебно настроени, неукрепнали политически хора. Мнозина от тия туристи-недоброжелатели пренасят порнографска и друга упадъчна литература, плочи и магнетофонни записи на извратена музика, сочат образци на модни танци, прически и тоалети".

За тази бележка и за туризма в Русе етнологът проф. Николай Ненов, директор на музея в града, коментира:

"От снимки от 1967 г. вече виждаме, че има обрат. Виждат се хора, танцуващи туист. Има едно смекчаване на властта, един опит да се придобие малко по-човешко лице. 1968 г. пък България организира Световния фестивал на младежта и иска да има по-различно лице. Най-общо казано, опитват се хората да вземат парите и на западняците. Опитват се да направят нови сувенири на Русе, да направят по-добри услугите за всички, които идват. Т.е. опитват се да се държат по-нормално. Оттогава можем да говорим наистина за мисъл за туризъм в Русе".  

Тази мисъл за туризъм и до днес се опитва да се развие сред управниците на Русе, но общо взето без особен успех. Поне вече няма забранена музика или упадъчна литература.

Репортаж на Ася Пенчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00

Стенопис с приказни образи от Витоша в столичния квартал "Стрелбище"

Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..

публикувано на 07.11.24 в 10:13

Антарктическият кораб "Св. св. Кирил и Методий" потегля на поредна мисия

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози , които ще наблюдават птиците..

публикувано на 07.11.24 в 09:26

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10