Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Номинацията на Горица Грънчарова отразява съотношението между основни олигархични фактори в България"

Огнян Минчев: Не виждам оптимизъм, от задкулисието не желаят да осигурят условия да излезем от кризата

"В последните15 години са блокирани възможностите за възникване на автентични, не манипулирани политически сили"

| Интервю
Огнян Минчев
Снимка: Савина Спасова

Искрено казано не виждам основание за оптимизъм и след изборите. В навечерието на предстоящите избори нямаме сериозна промяна на политическата сцена, която да ни обнадеждава, че отнякъде може да дойде нова политическа сила с програма и да внесе необходимата е очаквана промяна.

Това коментира в интервю пред БНР политологът проф. Огнян Минчев.

"В последните15 години са блокирани възможностите за възникване на автентични, не манипулирани политически сили – да излязат с платформа и да спечелят гражданите. Това е невъзможно. Повечето от възникващите партии са технологични проекти, свързани с някой олигархичен кръг. Докато това е реалността, на българската политическа сцена не може да очакваме субект с мотивация и ресурс да промени тази ситуация. Защото от задкулисието не желаят и отказват да осигурят условията да излезем от политическата криза", обясни проф. Минчев.

И прогнозира, че „в крайна сметка политическата криза у нас ще бъде разрешена, дано то не е свързано с катастрофа и разпадане на политическата система, и сценарии, който ще бъде против интересите на българите и българския национален интерес“.

Според него разцепването на ДПС и кризата в БСП и левия сектор „ще доведат до определени, но ситуационни промени на вътрешните баланси на властовите фактори, политико-олигархичните фактори, но не и за предпоставки за нови условия за преодоляване на политическата криза“.

„Политическото напрежение и кризата не могат да бъдат успокоени от номинацията на следващия служебен премиер – Горица Грънчарова. Грънчарова очевидно е един избор, който отразява настоящото съотношение на силите между основни олигархични фактори в България. Това съотношение през последните месеци очевидно се е променило, след като Главчев вече не е приемлива кандидатура за премиер, както за президента Румен Радев, така и за политико-олигархичния ландшафт“, коментира Огнян Минчев номинацията на Грънчарова за премиер.

Според него на Грънчарова ще ѝ е трудно  да съвмести интересите в едно правителство, което няма да бъде само за двата или трите месеца до изборите, а и малко след тях, като се има предвид, колко трудно се създава редовно правителство.

И допълни за номинацията: 

"На практика не само Румен Радев, но и други основни политически фигури се крият зад тези несполучливи конституционни поправки - лидери на партии, Борисов, Пеевски, Петков, БСП и т. нат. Но Радев е ключова фигура, защото натрупа голямо количество власт, голяма част от нея неформална – власт свързана с опериране с институциите и политическите решения, поради вакуума, който се създава от липсата да се произведе нормално управление."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходима е дискусия за данъчната политика в България

Крайно време е да се започне експертна дискусия за данъчната ни система, защото приходите изостават от разходите, казваме 3% , но това са 6 млрд. лв. при сегашния БВП, каза в интервю пред БНР Димитър Събев от БАН. "Да се върви и в посока данъците да се реформират, говоря за преразпределение - махане на плоския данък, въвеждане на..

публикувано на 04.07.25 в 13:35

Пред парламента започна поредният протест срещу еврозоната

По обяд в петък пред Народното събрание започна поредният протест срещу влизането на България в еврозоната. Протестиращите остават на мнение, че трябва да има референдум за това дали да бъде въведено еврото, както и настояват за оставка на правителството. Полицейското присъствие в района на НС е изключително засилено, въпреки че към този..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Даниел Митов: Името на главния секретар на МВР ще стане известно, когато президентът подпише указа

Името на новия главен секретар на МВР ще стане известно, когато президентът Румен Радев подпише указа за неговото назначаване. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов и заяви, че не е редно толкова дълго да няма назначение начело на професионалното ръководство на МВР. "Главен секретар не е избор, а е процедура, през която се..

публикувано на 04.07.25 в 13:32

24 часа вода в единия край на селото, 24 - в другия: Водни мъки в Горна Вереница

Жителите на монтанското село Горна Вереница отново са на воден режим. Проблемът с водата е от години, напомнят те. Горна Вереница е първото населено място в област Монтана, което е с нарушено водоподаване това лято . От ВиК-Монтана уточняват, че заради засушаването се очакват ограничения и в други населени места. През лятото жителите..

публикувано на 04.07.25 в 13:02

Работещите в Националната библиотека не са получили и 1% увеличение на заплатите

Работещите в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий" не са получили и 1 процент увеличение на заплатите. Това каза за Българското национално радио председателят на структурата на КНСБ в библиотеката Ганчо Ганчев.  Негово писмо, адресирано до председателя на комисията по културата и медиите Тошко Йорданов и до министъра на..

публикувано на 04.07.25 в 13:00

Без резултат приключиха преговорите между синдикатите и бизнеса за минималната заплата

Без резултат приключиха преговорите между синдикатите и бизнеса по предстоящото транспониране в българското законодателство на новата европейска директива за адекватните минимални работни заплати. Те ще продължат следващата седмица - това каза за БНР президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов: "Работодателите се опитаха да ограничат..

публикувано на 04.07.25 в 12:55
Поморийското езеро и част от плажната ивица на града, заснети с дрон

След по-слабия май в туризма се надяват на силни септември и октомври

Очаква ни добър сезон. Заради по-неблагоприятния за входящ туризъм месец май от бранша се надяват септември и октомври да компенсират . Това казва в интервю за БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. Пазари Великобритания и Германия са с положителни индикации . От пазар Полша интересът не е лош, но..

публикувано на 04.07.25 в 12:23