Как да се привличат цивилни за военната професия? От началото на годината въпросът е важен, след като стана ясно, че резервът застарява, а новите планове на НАТО предвиждат да има по-засилени способности.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че вече има изготвен проект на Бяла книга на отбраната, който е бил обсъден на оперативно заседание на Министерския съвет. Документът е следствие от Стратегически преглед, но сега всичко е оставено до избирането на редовно правителство.
С три нови регионални плана излезе след срещата си през април НАТО и един от тях е насочен към сигурността в Черно море. А съвсем наскоро от Министерството на отбраната увериха, че плановете за отбрана, включително на България, са осигурени с необходимите военни способности. НАТО има повишени изисквания и към израждането на формированията и към националните ни сили за отбрана. През месеците се лансираха идеи за военно обучение на цивилни. Но всичко остава до избора на редовен кабинет. Тезата си служебният министър на отбраната Атанас Запрянов повтори наскоро, когато и информира, че Стратегическият преглед, от който зависят и следващите действия, е приключил.
Военните в последния доклад за отбраната обаче написаха, че ако не се предприемат мерки, до 15 години цивилните граждани с военна подготовка ще свършат. А заради демографията зачислените в мобилизационния резерв намаляват. За привличането на военните сега се разчита на решението за вдигане на заплатите на военните. От догодина.
Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик", смята, че семинарите и конференциите за привличане на кадри не е достатъчна мярка за попълване на армията.
Той посочи, че е нужно да се помисли за военна подготовка за кадрите поне от държавната администрация. Тази идея вече беше споделена от Министерството в рамките на изминалите месеци.
За това също трябва да има политическа воля, отбеляза Цуров.
Второ огнище на пожара се разви над асеновградското село Горнослав. Според началника на Районната противопожарна служба главен инспектор Величко Бришимов, пламъците са обхванали борова гора. По данни на местните хора първият фронт на пожара е тръгнал от запалено стърнище. Обмисля се да бъде поискано включването на летателна техника за..
В рамките на украинската армия ще бъдат обособени отделни щурмови войски. Това съобщи украинският президент Володимир Зеленски, цитиран от УНИАН. По неговите думи, вече специализирани щурмови батальони и полкове са демонстрирали добри резултати през тази година, като става дума за въздушно-десантни подразделения, работещи и с помощта на..
На същото място, където "Продължаваме промяната" бяха паркирали автомобилите си, за да не може Делян Пеевски да влезе през служебния вход на Народното събрание, днес къртят жълтите павета, за да сложат антипаркинг колчета. За това алармира съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев във "Фейсбук": "Днес се слагат антипаркинг колчета, за..
Докато въздушните удари и битките по фронтовете в Украйна продължават, усилията за постигане на мир следващата седмица ще се пренесат в Общото събрание на ООН. Русия и Украйна съобщиха за военни успехи на различни части от фронта Зеленски: Русия изстреля 40 ракети и 580 дрона по Украйна, подобен удар не е военна необходимост..
В Пазарджик съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев призова Бойко Борисов да лобира чрез правосъдния министър Георги Георгиев, за да даде старт на процедурата по избор на нов главен прокурор "В момента имаме главен прокурор, който е незаконен. Имаме министър на правосъдието, който гласува за този закон, на шестия месец да се..
Ректорът на плевенския Медицински университет проф. д-р Добромир Димитров беше избран за главен майстор на казана за изваряване на ракия по време на 32-рото издание на Българския фестивал на сливата, който продължава до 22 септември в Троян и село Орешак. За главен майстор се избира заслужил и уважаван троянец, а пр оф. Димитров запали казана за..
Кибератака, насочена срещу доставчик на услуги за обслужване на пътниците на летищните терминали, създаде затруднения в работата на няколко големи европейски летища. Летищните власти съобщават за отменени и забавени полети. Засегнати са летищата в Брюксел и Берлин и лондонското "Хийтроу". Тези във Франкфурт, Хамбург и Цюрих работят..
" Пеевски очевидно е завладял държавата. При този вот на недоверие това стана ясно най-ярко". Това заяви пред БНР Божидар Божанов, съпредседател на..
"Темата за сухия режим и голямата депресия в социалната историята на Съединените щати е много интересна и аз за първи път се сблъсках с част от..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отдаваме почит на един композитор и педагог с разностранни интереси в музиката..