Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преслава Преславова с обич и поклон пред един от последните романтици в киното

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Още за забележимо екранно присъствие, чар, деликатност и френски финес на Делон

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон, който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи. Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е изиграл, към образите, които и изградил и създал неразрушима връзка на любов и преданост от страна на публиката. 

Почина Ален Делон, легендата на световното кино. Поклон!

Може би "Черното лале" е филмът, с който българите ще запомнят този красив френски актьор с леко дрезгав глас и добри маниери. Ловък, хитър, винаги успява да се изплъзне на преследвачите и да очарова жените. Забележимо екранно присъствие, чар, деликатност и френски финес. 

Един от последните романтици в киното. Едни от последните филми, в които режисьорът е спрял действието и е обърнал камерата към лицето, за да се вгледаме във вътрешния свят на героя и да разпознаем част от себе си там.

"Цяла Франция, цяла Европа и всички почитатели на Ален Делон са споделили в социалните мрежи, че тъжат за него, няма и как да е другояче, защото това е една икона на френското кино, както го нарече и френсикят президент Макрон, сподели в "Нощен Хоризонт" Преслава Преславова, кинокритик и киножурналист


"В периода между 1957 г., когато изгрява първият филм, в който се снима Ален Делон и 70- те години имаше много филми, над 80 са филмите се негово участие. Това е хубаво за нас зрителите, защото те са запечатали този човек с абсолютно магнетичен чар и с безспорни актьорски умения - няма друг като Ален Делон!

Делон е имал много трудно детство, зад привидно успешната му кариера и живот с много жени, с много филми, но той на 3 или 4 години е даден за осиновяване в приемно семейство, той самият много дълго време се колебае между родителите, които са го отгледали и биологичните си родители, дори има един период в живота си, в който иска да стане месар като приемния си баща...

Кариерата му и връзката му с киното започва много трудно, бил е много буйно дете и е изключван 6 пъти от различни училища, така че не е било лесно да си Ален Делон...

Но все пак кариерата му се отваря и първото му участие е във филма - "Когато в това е замесена жена" на режисьора Ив Алегре през 1957 година. След години вече работи с много известни френски режисьори, които намират в него различни страни. Работи със световни имена от киното, разказа още Преславова.

По думите и красотата, и талантът на Ален Делон му проправят пътят в киното - комбинацията от двете го прави истински актьор. 

Има много общо между новите екшън-герои днес и мъжете актьори от класическото европейско кино от миналото и това е, че влизат в сърцето на хората със своя героизъм, със своите геройски постъпки, а разликата е, че днешните екшън-герои са създадени така, че да се харесват повече на по-младата публика, докато при героите от миналото ги има така обичаните от нас качества като джентълменство, обаятелни са, имат осанка, те са естествени в мъжката си красота, не демонстрират само мускули като днешните супергерои, допълни кинокритичката.

Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16