Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космическа разходка със Светослав Александров

| Интервю
Светослав Александров
Снимка: Ирина Недева

"Най-вероятно става въпрос за разпадащ се спътник, за някой от остарелите спътници "Старлинк" на Илон Мъск. Вероятно в бъдеще по-често ще ставаме свидетели на такива явления, защото космическите полети много се увеличиха. Голяма част от тези полети са на микроспътници."

Това коментира Светослав Александър, администратор на сайта КОСМОС.БГ, за наблюдаваното наскоро небесно явление.

"Изгледах клиповете. Първият въпрос е дали не става въпрос за природно явление, защото има метеорни потоци, които се повтарят през годината – когато Земята преминава през частичките, които идват от кометите. За разлика от природните метеори, които се движат с голяма скорост, тук ставаше въпрос по-скоро за бавно движещо се тяло, скорост, типична за изкуствен спътник."

Александров е автор на книгата "Аз, виртуалният астронавт". Заради приноса му към проект на негово име е бил наречен астероид.

Проблемът с космическия боклук става все по-сериозен, отчита той.

"Наскоро японска компания се сближи с космически боклук и го инспектира."

Вече е потвърдено от марсоходи, че на Марс е имало вода и подходящи условия за развитието на живот. Излезе вълнуваща информация за открита скала, чиято структура наподобява фосили, каза Светослав Александров.

"Това беше голям шок за учените. Може и да сме открили първите доказателства за живот на Марс, но има природни явления, които лесно могат да мимикрират, да наподобяват живото. Затова е важно тези скали да бъдат доставени на Земята. Трябва да има мисия, която да излети до това място и да се върне обратно. Инициативата ще бъде много скъпа – до 11 милиарда долара", поясни Александров и добави, че за целта НАСА се обръща към частния сектор.

През октомври предстои мисия на НАСА с ракета на Мъск, която трябва да достигне луната Европа около Юпитер, подчерта той и отбеляза:

"Мъск е единственият в световен мащаб, който притежава възвръщаеми ракети, при които първите степени се връщат на Земята и се изстрелват отново. Ракета за 23-ти път излетя в Космоса след нейното връщане на Земята, но след толкова много полети тя не успя да кацне отново, което беше напълно очаквано. Мисията е успешна, не е провал."

Щатите са със 100 изстрелвания, руснаците – с 9, за тази година, изтъкна в заключение Александров.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов призив за оставки във висшето военно ръководство заради катастрофата в "Граф Игнатиево"

Нов призив за оставки във висшето военно ръководство отправи през социалните мрежи на Димитрина Попова. Попова е жената до загиналия през 2021-ва година пилот на МиГ-29 майор Валентин Терзиев. Призивът дойде слез смъртта на двамата военни пилоти в петък край Граф Игнатиево с L-39. Димитрина Попова настоя отново за оставките на „този ръководен..

публикувано на 14.09.24 в 09:20

Кръстовден е!

Хиляди се събраха с молитва за изцеление  в местността "Кръстова гора" над Асеновград, на  празника Въздвижение на Светия кръст- популярен като Кръстовден. Празничната служба в манастира "Света Троица" ще бъде водена от Пловдивския митрополит Николай и Западноевропейския митрополит Антоний. Местността "Кръстова гора" в Родопите е известна..

публикувано на 14.09.24 в 08:51

МРРБ обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка

Министерството на регионалното развитие обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка. Едно от предложенията е това да не се прави  между ноември и края на март. Изцяло нова наредба за пътните маркировки пише МРРБ, каза Диана Русинова от Европейският център за транспортни политики. "Защото нашата наредба е много остаряла. Тя е от..

публикувано на 14.09.24 в 08:20
Ф-35

САЩ одобри потенциална продажба на 32 Ф-35 на Румъния

Държавният департамент на САЩ одобри потенциалната продажба на 32 изтребителя Ф-35 и самолетни двигатели на Румъния. Сделката е на стойност 7,2 милиарда долара, съобщиха от  Пентагона, предаде БТА. Главен изпълнител ще бъде компанията "Локхийд Мартин". В съобщението се посочва, че този проект подкрепя целите на американската..

публикувано на 14.09.24 в 07:58

140 млн. повече за обучение на студенти по важни за икономиката специалности

Държавата осигурява близо 140 милиона лева допълнително за обучението на студенти и докторанти по важни за българската икономика специалности. Повече средства получават държавните университети, които осигуряват по-качествено обучение и подготовка на студенти и докторанти по специалности, от които българската икономика има нужда...

публикувано на 14.09.24 в 07:54

За 9-и път: Жители на свищовски села с пътна блокада заради безводие

Жителите на свищовските села, които бедстват заради безводие, за девети път излизат на протест с пътна блокада. Между 10 и 12 часа на два пъти за половин час те ще затворят пътя Плевен - Русе при разклона за село Горна Студена. Хората от Хаджидимитрово, Горна Студена, Морава и Козловец не спират с протестите и пътните блокади. Казват, че..

публикувано на 14.09.24 в 07:47
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Поредна среднощна атака с дронове срещу Одеска област

Тази нощ украинският град Одеса и Одеска област отново са били атакувани с дронове. Сирените в  черноморския град бяха задействани малко преди 1:00 часа. По-рано президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че навлизането на украинските сили в Курска област е забавило напредъка на руските военни в Източна Украйна. Местните власти в..

публикувано на 14.09.24 в 07:39