Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитектурните потайности на Русе във фотокнига на млад лекар

| Репортаж
Христо Христов (вляво) и Борислав Стойков (вдясно)
Снимка: Виктория Петрова

Млад лекар от Русе издаде фотокнигата "Архитектурата на град Русе". Христо Христов е любител фотограф, с интереси в областта на историята и архитектурата.

Книгата съдържа снимки на 310 обекта.

"Това е моята мисия. Не само хората в Русе, а в цялата страна да се гордеят с това, че са българи и всеки със собствената си архитектура в своя град, с култура и бит да я опази, съхранява и предава на идните поколения. Като отиде в чужбина да се гордее с това, че е българин и русенец."

Идеята му хрумва от неговия дядо Христо Маринов, на когото е кръстен и който по професия бил строител, арматурист. С неговите бригади са строили сградите през 50-те, 60-те и 70-те години. Правил е ремонт на бившия партиен дом, както и на Доходното здание. Като малък младият лекар придружавал дядо си и той запалил у него искрата към архитектурата.

"Реших да посветя тази книга на него и да заснема всички сгради – да ги покажа към настоящия момент как изглеждат."

През 2021 г. Христо Христов издава малка фотокнига с 50 забележителности на града. След това разширява и доразвива обектите, като освен снимки допълва информация, свързана с годината на построяване на сградата, името и мястото, където се намират. Систематизира обектите по тяхното предназначение. Има жилищни и обществени сгради, културни и финансови институции, лечебни заведения. Една от по-емблематичните сгради, за която Христов разказва, е къщата на братята Димитър и Теньо Мантови - търговци на тютюн от началото на 20 век.

Къщата е близо до регионална библиотека "Любен Каравелов" в стария център. Интересното за нея е, че собственикът ѝ Димитър Мантов е бил директор на милицията и от нея до дома му е имало тунел.

Друга забележителна сграда – паметник на културата, е на рода на Ана Вентура, която е била ремсистка, разказва настоящият ѝ собственик Борислав Стойков.

"Нейният баща и моят дядо са били крупни търговци на мебели. Тази сграда е била държавна собственост, помещавало се е обществено хранене. Навремето е била емблематична за Русе като хотел "Варшава", в близост до "Ислях хане", където е създадена първата торта "Гараш".

Русенката Розалина Димитрова смята, че архитектурата на града има потенциал да привлича много посетители – както от страната, така и от чужбина.

"Сградите ни са уникални. Има си арменска махала, имаше си навремето еврейска махала. Наследството, което имаме от Мидхад паша – тази къща си стои (Къщата на Калиопа – бел. ред.), музей е."

Интересен обект от римско време е и крепостта "Сексагинта Приста" или в превод "Пристанище на 60 кораба". Екскурзоводът Николай Митев разказва за бункер, който е изграден в началото на крепостта и където по време на Втората световна война са се укривали германски  войници. Днес бункерът е отворен за посетители и могат да се видят интересни архитектурни артефакти, открити при неговата реставрация.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10