Книгата съдържа снимки на 310 обекта.
"Това е моята мисия. Не само хората в Русе, а в цялата страна да се гордеят с това, че са българи и всеки със собствената си архитектура в своя град, с култура и бит да я опази, съхранява и предава на идните поколения. Като отиде в чужбина да се гордее с това, че е българин и русенец."
Идеята му хрумва от неговия дядо Христо Маринов, на когото е кръстен и който по професия бил строител, арматурист. С неговите бригади са строили сградите през 50-те, 60-те и 70-те години. Правил е ремонт на бившия партиен дом, както и на Доходното здание. Като малък младият лекар придружавал дядо си и той запалил у него искрата към архитектурата.
"Реших да посветя тази книга на него и да заснема всички сгради – да ги покажа към настоящия момент как изглеждат."
През 2021 г. Христо Христов издава малка фотокнига с 50 забележителности на града. След това разширява и доразвива обектите, като освен снимки допълва информация, свързана с годината на построяване на сградата, името и мястото, където се намират. Систематизира обектите по тяхното предназначение. Има жилищни и обществени сгради, културни и финансови институции, лечебни заведения. Една от по-емблематичните сгради, за която Христов разказва, е къщата на братята Димитър и Теньо Мантови - търговци на тютюн от началото на 20 век.
Къщата е близо до регионална библиотека "Любен Каравелов" в стария център. Интересното за нея е, че собственикът ѝ Димитър Мантов е бил директор на милицията и от нея до дома му е имало тунел.
Друга забележителна сграда – паметник на културата, е на рода на Ана Вентура, която е била ремсистка, разказва настоящият ѝ собственик Борислав Стойков.
"Нейният баща и моят дядо са били крупни търговци на мебели. Тази сграда е била държавна собственост, помещавало се е обществено хранене. Навремето е била емблематична за Русе като хотел "Варшава", в близост до "Ислях хане", където е създадена първата торта "Гараш".
Русенката Розалина Димитрова смята, че архитектурата на града има потенциал да привлича много посетители – както от страната, така и от чужбина.
"Сградите ни са уникални. Има си арменска махала, имаше си навремето еврейска махала. Наследството, което имаме от Мидхад паша – тази къща си стои (Къщата на Калиопа – бел. ред.), музей е."
Интересен обект от римско време е и крепостта "Сексагинта Приста" или в превод "Пристанище на 60 кораба". Екскурзоводът Николай Митев разказва за бункер, който е изграден в началото на крепостта и където по време на Втората световна война са се укривали германски войници. Днес бункерът е отворен за посетители и могат да се видят интересни архитектурни артефакти, открити при неговата реставрация.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..