Учебната година в София ще започне във всички общински училища. В няколко обаче ремонтите ще продължат и след 16 септември. Директорите са създали организация ремонтните дейности да не пречат на първия учебен ден, както и на учебния процес.
Провежданите ремонтни дейности не са толкови значими и глобални, че да затворят учебните заведения, обясни пред БНР Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, директор на 119 – то СУ.
"Причината все още да се провеждат ремонти в училищата е в процедурите, които всеки директор или общинска администрация трябва да реализира според Закона за обществените поръчки.
Колкото повече училища имат възможност да извършват ремонтна дейност, толкова по-добре е и за учениците, и за цялата образователна общност в София".
През следващата учебна година ще се сблъскаме с неудобства по процедурата "Училищна STEM среда" по ПВУ, предупреди Стаматов.
"На много места ще се натъкнем на невъзможност да започне нормално учебната година".
Във всяка училищна сграда има нужда от постоянна ремонтна дейност, обясни още директорът на 119-то СУ.
"Има учебни заведения както в София, така в областтта, които се нуждаят от основни ремонтин дейности. Няма как да бъде избегнат подобен казус".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
В Шумен втора година продължава ремонтът на Професионалната гимназия по икономика.
Данаил Илиев, и.д. директор на Професионалната гимназия по икономика в Шумен, обясни, че учебната година няма да може да започне в собствената им сграда.
"Ремонтът продължава да тече. Чакаме решение от РУО къде ще сме. Предстоят дейности, които са несъвместими с учебния процес. Нямаме опция да не се справим и да не започнем учебната година".
Получихме уведомление от МОН, че времето за ремонт се удължава до края на календарната година, посочи още той.
За две пловдивски училища новата учебна година също ще започне с продължаващи ремонти. Това наложи да се търсят възможности за преместването на общо над 1300 ученици. СУ "Пейо Яворов" и ОУ "Екзарх Антим Първи" се обновяват със средства по ПВУ. По график строителните дейности в тях трябва да приключат до края на годината.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..