Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

| Репортаж
Снимка: БТА

Двудневен празник "ЕКО кошница, моля!" в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица.

Поканата отправят организаторите от Местна инициативна група (МИГ) Елхово – Болярово.

"Да направим публични хората, които произвеждат храни на нашата територия, да се запознаем с тях – това е основната цел на предстоящото събитие", поясни за БНР Нели Кадиева, директор на МИГ Елхово – Болярово.

В изложението ще участват ферми от общините Елхово, Болярово и Тунджа - производители на биологично чист мед, млечни и месни продукти, както и на плодове и зеленчуци.

В програмата на фестивала са предвидени кулинарни занимания за деца, които ще се учат да приготвят храни от биопродукти. Те ще месят мармаладена пита.

Важно е децата да знаят, че могат да бъдат здрави, като консумират хубава местна храна, коментира Нели Кадиева.

Според нея е важно местните преработватели да бъдат насърчени да преработват селскостопанска продукция, а не само да се изнасят суровини.

На фестивала ще гостуват словенски партньори от местни инициативни групи (МИГ).

"Ферма за биопроизводство на ябълки –работи цялата фамилия, няколко поколения. Изключително поддържана градина. 50 декара ябълки. Нищо не се изхвърля. Първо качество се продават. Което остане, се прави на сок. Ако не стане на сок, се прави на оцет или на вино. Бяхме юни, българската група изкупихме последните бутилки ябълков оцет. Тяхна наследствена земя е. От 10-12 години е възстановена ябълковата градина. Садени са самите дървета върху шипкови корени, защото били най-устойчиви. Има много мисъл в това, което се прави. От друга страна – подкрепата от държавата. Местните училища са длъжни 50% от храната на децата да е от местните храни, 12% да е био. Държавата хем осигурява здравословна храна на децата – местна, не замразявана, пътувала хиляди километри. В същото време стимулираш местния бизнес. Там са обединени в кооперативи, организации, групи и се борят заедно. Това не само в Словения, и в Италия сме го видели", разказа Кадиева.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51