Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени за Ален Делон от "Златния фонд" на БНР

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сцената на европейското кино изгуби една от най-бележитите личности на двадесети век - Ален Делон. В памет на непрежалимия актьор, режисьор и певец "Дома на киното" организира седмица в негова  памет. 

Спомени за Ален Делон от „Златния фонд“ на БНР:

"Вярвам, че в киното няма творчество на ниво актьор, имам предвид. Казвам, че на един актьор може му залепите всякакви прилагателни, които пожелаете. Той е възвишен, брилянтен, прекрасен и вълнуващ!Но ще добавя, че това е една вълнуваща или брилянтна интерпретация."

"Винаги правя паралел между киното и музиката, взимам Моцарт или Вагнер или Фон Ка̀раян. Имаме Вагнер, който е композирал музиката, който е създал тази музика, тази опера или тази симфония. И след това Ка̀раян, който дирижира един оркестър – по един превъзходен, възвишен начин! Но това не е нищо повече от интерпретация на Вагнер."

"Изхождайки от това, за мен един актьор не е нищо повече от един интерпретатор на сюжета, който има за цел да интерпретира. За мен очевидно, което се случва от време на време, вземете например, по-класическият и по-познатият случай на Орсън Уелс и “Гражданинът Кейн", който е и интерпретатора, и създателят, и авторът и сценаристът, и писателят на диалозите, и режисьорът. Това е творчеството!"

"Но на моето ниво, аз не съм нищо друго освен един скромен интерпретатор. Аз не съм актьор, който има образование, ако щете да драматизира или да играе в театър. Аз съм актьор на момента. Аз съм научил моята професия в движение. 

В този смисъл аз съм един актьор, който реагира, който живее и който опитва да транспонира, да нагоди персонажа към мен самия. 

Поради това в ролята на самурая, няма да крия, аз съм един самотник, един дивак, един саможив човек – всички го знаят, това не е нещо ново. Очевидно, голяма част от мен е проектирана в "Самураят", както и в "Червеният кръг" и в сицилианецът, който щете. Разбира се, това е факт. 

Ще намерите много голяма част от мен самия на нивото на „нежността“ или на нивото на конкретни мои качества, който не харесвам. Голема част от самия мен, има във всички филми, в които участвам. Пропорцията варира, не мога с точност да кажа за всеки филм, но между 15 и 25%. Но със сигурност във всеки един филм това съм, това съм аз, това съм аз."


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21