Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?
Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР.
"Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се говори само за един-единствен ислям в ислямския араел. Ние имаме много различни видове ислям. Става дума за двете му течения - сунитски и шиитски, заедно с всичките им други отклонения, секти и "ереси". За тях е характерен смъртоносен и разрушителен сектантски изолационизъм. И това личи от неговите такфир фетви, както и сектантски войни, омразата и изостаналата средновековна идея за джихад", уточни той.
Враждебността към науката и идеите за модернизацията, свободата и правата на жените и детето - в този контекст книгата, представя опита и идеите на ограничен брой арабски реформаторски мислители и интелектуалци да реформират исляма:
"Читателят ще се запознае с техните концепции за разрешаване на кризите в исляма и пътищата за спасяването на арабските и мюсюлманските общества от тъмнината на религиозната догма. Ефектът от това ще е хармонизиране и съществуване съвместно с културата на модерността. Предпоставка е за обновяването и формирането на ислямска култура, съизмерима с тази на съвременния свят", посочи авторът.
По думите му диктаторските режими в продължение на 70 години са осъществили проект, който е "унищожил обществата в държавите, след обявяването на независимостта им":
"Създадени бяха други системи за образование. Това превърна обществото в една експлозия, способна да унищожи всичко наоколо, не само себе си, а излиза и извън своята територия".
Една от най-важните причини за написването на "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите" са новите явления, свързани с агресивния политически ислям, който е отговорен за стотици кървави терористични атентати в арабските и ислямските страни, САЩ, Европа или другаде по света, подчерта още Мохамед Халаф.
Книгата е задълбочен анализ на причините за ислямския тероризъм и отказът на мюсюлманските общности да се интегрират към европейските ценности, превръщайки се в огнища на напрежение. Това предвещава все повече религиозни конфликти, културна война и политическа поляризация, особено след възхода на крайнодесните партии.
Днес нарастващата криза в исляма, бързо се премества от Близкия изток в Европа и основна причина за това е нарастващият брой бежанци и мигранти. Всички те носят недъзите на своите пропити от религиозни догми общества, които в продължение на седем десетилетия биваха унищожавани от собствените си диктаторски режими и превръщането им в експлозиви, заредени с религиозно насилие.
"Не искам да бъда лош пророк, но, ако европейските правителства не променят законодателството и всички мигранти идват, без да бъдат проверявани, без механизми и условия за отсяване, ще се окажем в един момент в сблъсък на религии и цивилизации в самата Европа", подчерта Мохамед Халаф.
"НеПодчинение. Ислямът и рефрматорите" на издателство "Вакон" е представена на "Алея на книгата" в София, от днес до 15-и септември.
Интервюто на Снежана Иванова с Мохамед Халаф в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд. Така президентът Румен Радев коментира това, че..