Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои Хумболтов колегиум у нас

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Проф. Юри Кълвачев: За всяка научна област е важно взаимодействието между изкуствения и човешкия интелект

| Интервю
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева
Снимка: Виктория Петрова

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото".

Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират теми, свързани с общите аспекти на човешкия и изкуствен интелект в много области на науката - хуманитарни, природни и медицински науки, науките за живота и др.

Примери за разпознаване на образи, машинно обучение, роботика, автоматизирано планиране, обработка на естествен език в хуманитарните науки, програмируема биология са част от темите, които ще бъдат засегнати на форума.

Хумболтовата фондация съществува повече от 160 години, а в съвременния си вид започва дейност през 50-те години. Български стипендианти има още от началото на 20 век, разказва пред БНР проф. Илза Пъжева, член на Хумболтовия съюз и участник в колегиума. Според нея това е най-авторитетната фондация в света, която подкрепя научни изследвания на хора от цял свят, като има 61 нобелови лауреати.

"Средногодишно 30 000 стипендианти или специализанти от 140 страни са в Германия, провеждат научни изследвания. Най-хубавото на тази фондация е, че тя дава полет на учения - да работи така, както той мисли, че трябва да прави. Фондацията не подбира по пол, раса, народност. Тя избира най-добрите от най-добрите."

Българският Хумболтов съюз е създаден през 1992 г. и работи, за да поддържа висок стандарт в науката и за подобряването на средата за научни изследвания у нас.

Тази година има рекордно участие на млади учени – 33 доклада, отбелязва председателят на Хумболтовият съюз у нас проф. Юри Кълвачев, който е химик. По думите му, младите учени са завладени от идеята за използване на изкуствения интелект в науката и обществото.

"За всяка научна област е много важно взаимодействието между изкуствения и човешкия интелект, тоест взаимодействието между човека и машините и насочване на ИИ към полезните неща, към развитие на науката и благоденствието на обществото."

Въпрос на висок морал на изследователя и човека, който подава данните на ИИ - така проф. Пъжева вижда отговорността на учените, които обучават изкуствен интелект.

"Какви данни подаваш, как ги обработваш, как ги интерпретираш и как ги поднасяш. Защото има редица примери на спекулативна обработка на информацията и се поднася целенасочено недостоверна информация. С това човек трудно се бори, дори да има някакви регулаторни форми."

"Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума. Той подава материала на ИИ, ИИ генерира някакво решение и естественият интелект е този, който оценява нещата", подчертава тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40