Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата

| Интервю
История на пчелите - Мая Люнде
Снимка: издателство Сиела

Романът "История на пчелите" на Мая Люнде достига върховете на класациите за най-продавани книги в десетки страни и е най-големият норвежки успех в литературата през ХХI век. 

Епичен роман за смъртта на пчелите, събиращ миналото, настоящето и ужасяващото бъдеще в история, заплетена като пчелна пита и разказваща за силната връзка между деца и родители, както и за нашата връзка с природата. Алармира за неотложна глобална катастрофа, която застрашава всички нас.

Англия, 1852 г. Уилям е депресиран биолог, който се заема със задачата да построи изцяло нов тип кошер, благодарение на който той и децата му ще се сдобият с чест и слава.

САЩ, 2007 г. Джордж е пчелар, който води трудна битка с опазването на кошерите си и се надява синът му да продължи делото му и да спаси фермата, застрашена от глобалната криза с изчезването на пчелите.

Китай, 2098 г. Тао е бедна и се занимава с ръчно опрашване на овощни дървета, вършейки работата на пчелите, които вече отдавна са изчезнали. Животът й е труден и тя не желае това да е бъдещето на нейния син. Един ден той е отведен от властите и Тао предприема опасно пътуване до Пекин, за да разбере какво се е случило със сина й, но се натъква на нещо още по-голямо…

Трима главни герои, готови на всичко за децата си, както пчелите, които събират прашец, за да хранят потомството си. Но дали хората могат да виждат толкова напред в бъдещето, или се стремят единствено да дадат най-доброто на децата си, а усилията им се оказват пагубни за климата и околната среда…

Докато пчелите са в опасност, и ние сме в опасност. Историята на пчелите е нашата история.

Издателят Пламен Тотев разказа пред БНР, че това е книга с послание.

"Предупреждава ни какво ще се случи, ако сме безотговорни към заобикалящия ни свят".

Мая Люнде успява да вплете три сюжетни линии и да ги изгради като една пчелна пета, обясни още той в предаването "Хоризонт до обед". 

"Те разказват за три различни епохи в три различни държави". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26

Артис - фестивал на младите в изкуството

На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата   ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” .  Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка -   блестящи изпълнители, чиято артистична..

публикувано на 10.04.25 в 17:36

"Кентаврите" на Стилиян Иванов - мистичен поглед към миналото

В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..

публикувано на 10.04.25 в 10:15
Лахав Шани - диригент

Лахав Шани - гордостта на училището за музика "Бухман-Мета" в Тел Авив

Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на  юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет.  Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..

публикувано на 09.04.25 в 19:35
Радослав Шулц и Марио Хосен

Камерният оркестър на Баварското радио с първа изява в София

Фестивалите често дават шанс на публиката за незабравими преживявания. На 14 април в зала „България“, в рамките на 25-ото издание на Европейския музикален фестивал, срещата е с Камерния оркестър на Баварското радио, сформиран през 2000 г. от концертмайстора на прочутия Симфоничен оркестър в Мюнхен - Радослав Шулц.  След дебюта си миналата година..

публикувано на 09.04.25 в 19:12
Олга Дойкова

БНР продуцира нови студийни записи на цигуларката Олга Дойкова

По време на галаконцерта "Музикант на годината 2023" на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР екипът на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" връчи и ежегодната специална награда в подкрепа на млад талант в памет на дългогодишната водеща Олга Камбурова. Получи я младата цигуларка Олга Дойкова - възпитаничка на Национално училище за музикално и..

публикувано на 09.04.25 в 18:34
Смесеният хор на медиците

Хорът на медиците "Родина" чества 70-годишнина

Смесеният хор на медиците "Родина" и неговият диригент Мая Василева-Четрокова канят почитателите на хоровото изкуство на 9 април в зала "България" на голям празник по повод два юбилея: Хорът закръгля 7 десетилетия, а ръководителката му - 25 години творческа дейност. Входът е свободен. Смесеният хор на медиците „Родина“ е единственият хор в..

публикувано на 08.04.25 в 22:20