Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Частните уроци нямат своето значимо отражение върху крайния резултат от изпитите. По-скоро са успокоение за родителите"

Диян Стаматов се надява на по-високи учителски заплати и на система за измерване на качеството

"Да има по-малко политика в нашето образование"

| Интервю
Диян Стаматов
Снимка: БТА

Силно се надявам, че следващата календарна година ще започне с едно съчетание между добро увеличение на заплатите на учителите и възможност за въвеждане на система за измерване на качеството. Това заяви пред БНР Диян Стаматов, директор на столичното 119 - то училище и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета.

"Бих си пожелал също да има по-малко политика в нашето образование и повече сериозни и отговорни управляващи".

Всичко е готово за началото на учебната година, посочи той в предаването "Неделя 150". 

"Нормално е в началото ѝ да има известен недостиг на учители. Сега е времето, когато те се назначават. Но не е нормално тази тенденция да върви с години и по ключови предмети. Образователното министерство трябва да направи необходимото, за да бъде разрешен този проблем.

В нашето общество много успешно беше наложена нагласата, че учителските заплати са много високи. Истината е обаче, че един млад учител в момента получава 1850 лева бруто, а след удръжките заплатата, която получава, е около 1500 лева". 

Той коментира промените в Закона за училищното и предучилщното образование, с които беше въведена забрана на ЛГБТИ пропагандата в учебните заведения. 

"Вкараха образованието в политическата си надпревара с тази промяна. Тя не беше първостепенна и няма да промени образователния процес. В момента създава известни притеснения и проблеми. За пореден път показват с колко маловажни неща се занимават в своето предизборно подготвяне". 

Опитът на всички управляващи образованието през последните години да се промени учебното съдържание чрез учебните планове и програми засега не се получава, отчете той.

"Само опит и дебат, без реални стъпки. Аз не виждам светлина в този тунел през следващите месеци, даже и година. Волята на управляващите в този момент е насочена в други плоскости.

Много неща би трябвало да се променят. Кризата около Covid, а след това и нашата политическа обстановка доведоха до продължаващо изоставане в сферата на образованието по отношение на европейските образователни политики". 

Много време може би трябва да мине, за да се възстанови онова уважение, отношение и респект към учителя, както и националното отношение към образованието, смята още Диян Стаматов.

За да се забранят телефоните в училище, действията на учителите и на родителите трябва да бъде насочени в една посока, вярва директорът на 119-то училище. 

"Те в момента са в различна. Целият ангажимент се прехвърля само на учителите и училището. На много места има образователни ресурси, които биха могли да се използват в рамките на часа с телефоните. За съжаление, в повечето случаи телефоните пречат на концентрацията. Ако се въведе национална забрана, тя няма да се  спазва по никакъв начин и ще имаме отново двойни стандарти". 

Стаматов смята, че биха могли да се предприемат стъпки по отношение на НВО след седми клас, "за да се преодолее ежедневната необходимост от частни уроци". 

"Едното е да се премахне тази изключителна важност на изпита в седми клас, като той бъде даден няколко пъти – така, както е във висшите учебни заведения. Втората възможност е да се премахне тази изключително голяма висота само на двата предмета – български и математика, което води до неглижиране на всички останали. Третата е да се намери по-силно доверие към учителя.

До голяма степен изпитите през последните години показват,  че частните уроци нямат своето значимо отражение върху крайния резултат от изпитите. По-скоро са известно успокоение за родителите". 

В България продължава да има няколко групи хора по отношение на възприемането на образованието като ценност, обясни Стаматов.

"Едната са тези, за които е много висока ценност. Другата обаче става все по-голяма и за нея образованието не е такава. За тази група пътят е как да се мине метър. Тя представлява сериозен проблем в перспектива". 

Призивът да не се подаряват цветя за първия учебен ден показва "едно ниско битово отношение към образованието и  към учителя", обясни още директорът на 119-то училище. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никос Христодулидис

Кипър създава нов бизнес център за улесение на инвеститорите

Нов Център за бизнес услуги в Кипър ще осигури по-малко бюрокрация и по-добро обслужване на местни и чуждестранни инвеститори, за да улесни бизнес дейността им в страната. Той ще бъде открит днес в Никозия от президента Никос Христодулидис. Създаването на центъра е важна стъпка в изпълнението на плана на правителството за подкрепа на предприемачеството..

публикувано на 26.05.25 в 03:54

Кипър ще монтира нови съоръжения от ОАЕ за обезсоляване на вода

Мобилните обезсоляващи инсталации, дарени от Обединените арабски емирства, са вече в Кипър и от днес започва транспортирането им от пристанището в Ларнака до определените места за монтаж, съобщиха от Министерството на земеделието и околната среда. Те трябва да влязат в експлоатация до края на юни. Агрегатите за преработка на морска вода..

публикувано на 26.05.25 в 02:54
Министърът на външните работи Хосе Мануел Албарес

Испания иска международна коалиция за оказване на натиск върху Израел

Испания настоява за създаването на международна коалиция за оказване на натиск върху Израел. Външният министър Хосе Мануел Албарес обяви две цели - пробив на блокадата на хуманитарната помощ за Газа и решение на близкоизточния конфликт с две държави -  една израелска и една палестинска.  Албарес посрещна делегации от 20 държави в испанската..

публикувано на 26.05.25 в 02:48

Служители на Форин офис са изправени пред сериозни съкращения

Служители на най-високо ниво в британското Министерство на външните работи са изправени пред сериозни съкращения като част от кампания за повишаване на ефективността, която, според официални лица, може да доведе до намаляване на общия брой на персонала в Лондон с около една четвърт. Сър Оли Робинс, най-високопоставеният държавен служител в..

публикувано на 26.05.25 в 02:31
Министърът на външните работи на Германия Йохан Вадефул

ЕС ще наложи допълнителни санкции срещу Русия

Европейският съюз ще наложи допълнителни санкции срещу Русия заради днешните въздушни удари по Украйна, заяви германският външен министър. "Путин иска да продължи войната, но ние не бива да позволяваме това," каза Йохан Вадефул пред обществената телевизия ARD. Следващият, 18-ти пакет от санкции срещу Руската федерация, бе анонсиран по-рано този месец..

публикувано на 25.05.25 в 20:08

Успешен край на два инцидента с българи в Гърция

След няколкочасова успешна операция гръцките власти спасиха българско семейство с две деца на 7 и 11 години, които изгубили ориентация в планината Олимп, съобщават спасителите. Българите са подали сигнал до спасителния планински отряд, че се намират на височина над 2600 метра и навигацията е много трудна поради лошото време. С помощта на..

публикувано на 25.05.25 в 19:55
Момент от руско-украинските преговори в Истанбул на 16 май 2025

ТАСС: Истанбул е "най-вероятният" домакин на следващия кръг руско-украински преговори за примирие

Истанбул ще е "най-вероятният" домакин на следващия кръг руско-украински преговори за примирие, съобщава ТАСС. Вариантът с Ватикана, лансиран от Съединените щати, се изключва "по ред причини, в това число логистични", твърди неназованият източник на руската държавна агенция. Източникът не сочи възможната дата за втора среща с украински..

публикувано на 25.05.25 в 19:44