Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Микроби, устойчиви на антибиотици, оцеляват хиляди километри, пренесени от ветрове

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Микроби, които причиняват болести и са устойчиви на антибиотици, могат да преминат хиляди километри, носени от ветрове, установиха за първи път учени.

Проучените ветрове са пренасяли изненадващо разнообразие от бактерии и гъбички. Сред тях е имало известни на учените патогени, както и такива с гени за резистентност към множество антибиотици. Някои от микробите са били живи, с други думи, те са оцелели след цялото пътуване и са имали възможност да се размножат чрез делене.

Изследването показало, че микробите са преминали около 2 хиляди километра, от земеделски земи в североизточен Китай до Япония. Микробите са били разположени върху различни частици прах, което ги е защитило от ултравиолетови лъчи и дехидратация и им е помогнало да останат жизнеспособни.

Токио, Япония

Подобни схеми на ветрове съществуват по целия свят, уточнява изданието "Гардиън". В пробите, взети над Токио, са били открити над 300 вида бактерии и около 260 вида гъбички. Имало също микроби, които досега не са били известни на науката.

"Около 30-40 процента от микробите бяха потенциално патогенни видове", обяснява професор Ксавие Родо от Института по глобално здраве в Барселона, който е оглавявал научния екип. Сред тях е имало както добре познати на хората патогени, така и т.нар. опортюнистични патогени, които засягат хора с отслабена имунна система, допълва той.


Проучването е предупреждение, че трябва да си променим мнението, че въздухът на голяма височина е почти стерилен, смята Родо. Тези бактерии и гъбички са способни да устоят на много неблагоприятни условия, добавя професорът.

Заради ниската концентрация на микробите не се очаква в повечете случаи те да доведат до инфекции при хората. "Но не можем да го изключим при имунокомпрометирани лица", казва още Ксавие Родо.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Проф. Тодор Кантарджиев

Проф. Тодор Кантарджиев: Нямаме нови причинители на инфекции, има еволюция в резистентността на микробите

Има ли належаща нужда от нови и иновативни антимикробни лекарствени средства - темата в този епизод на подкаста на БНР -  "В центъра на системата"  .  Водещ експерт разяснява как да се постигне баланс между ефективното лечение  с антибиотици ,..

публикувано на 16.08.24 в 08:00

СЗО: Широкото използване на антибиотици при Ковид пандемията е допринесло за антимикробна резистентност

Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация.  Само 8 процента от хоспитализираните..

публикувано на 28.04.24 в 05:23
Андреа Амон

Антимикробна резистентност и недостиг на медицински специалисти - основни предизвикателства в Европа

Антимикробната резистентност спрямо антибиотици и недостигът на медицински специалисти са двете основни предизвикателства, за които трябва да се работи сериозно в Европа. Това каза в интервю за БНР директорът на Европейския център за профилактика и..

публикувано на 01.12.23 в 10:30
Проф. Тодор Кантарджиев

Употреба на антибиотици и резистентност – къде сме в класацията?

Според последните статистически данни въвеждането на електронните рецепти в здравеопазването е довело до значително намаление с 25% на продажбата на антибиотици. Тази информация беше коментирана от проф. Тодор Кантарджиев по време на интервюто му за..

публикувано на 25.10.23 в 12:28
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиан Войнов

Юлиан Войнов: Дефицитът не буди притеснение, че няма да се вмести в 3%

Дефицитът към настоящия момент не би трябвало да буди притеснение , че няма да влезем в рамките на 3%. Това мнение изказа пред БНР финансистът Юлиан Войнов и уточни: "Ако се запази това изпълнение до края на годината, най-вероятно ще видим, че..

публикувано на 03.07.25 в 17:36

Спират преминаването на тирове през Петрохан от 8:00 ч. на 4 юли

Спират преминаването на тирове през Петрохан от 8:00 часа утре. Временната организация на движение за автомобили над 12 тона се отменя, след като от днес бе пусната отсечката от високоскоростния път Ботевград - Мездра. Заради ремонтните дейности на..

публикувано на 03.07.25 в 17:10

БНР почита Верка Сидерова в събота със специално издание на "Имат ли песните спиране"

Социалните мрежи се изпълниха със спомени за народната певица Верка Сидерова, която си отиде на 99-годишна възраст. Стотици почитатели споделят своите любими изпълнения, както и емблемите на Сидерова "Лале ли си, зюмбюл ли си" и "Изгряла е месечинка" -..

публикувано на 03.07.25 в 17:08

Митов: Изпратили сме на президента предложение за главен секретар на МВР, но няма отговор

Предприети са съгласувателни действия с президентството за назначаване на главен секретар на МВР, но до момента няма отговор.  Това съобщи пред депутатите от вътрешната комисия министър Даниел Митов. "Още от самото начало след встъпването в..

публикувано на 03.07.25 в 17:04

Жители на ямболски села искат да се възстанови закрита пожарна

Втора година жители на над 10 ямболски села настояват да бъде възстановен закритият преди повече от две десетилетия противопожарен участък в село Скалица. В момента населението на една трета от община Тунджа разчита на пожарникари от Ямбол,..

публикувано на 03.07.25 в 17:01
Фридрих Мерц

Мерц: Време е да пораснем и да покажем собствените си сили

Германският канцлер Фридрих Мерц защити днес в реч разходите от 5% за военна отбрана, приети на срещата на върха на НАТО. Той заяви, че Европа вече не може да разчита само на САЩ и трябва да направи повече за своята сигурност. Германският канцлер..

публикувано на 03.07.25 в 16:51
Президентите на САЩ и на Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.

Путин заяви, че ще разговаря по телефона с Тръмп

Руският президент Владимир Путин заяви, че ще разговаря с американския си колега Доналд Тръмп по телефона. Това ще бъде първият публично обявен разговор между двамата лидери от повече от две седмици. "Днес ще разговарям с президента на САЩ",..

публикувано на 03.07.25 в 16:45