Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

Снимка: Велина Махлебашиева

"За да може миналото да стане видимо, лесно за възприемане и разбиране, да може да се съхрани това огромно национално богатство“ – с тези думи в средата на 20 век етнографът Лазар Донков обяснява идеята си за създаването на Архитектурно – етнографски комплекс "Етър"

60 години от откриването отбелязва екипът на музея. С неговия директор проф. Светла Димитрова припомняме началото, разговаряме за миналото и днешното, за промените в нагласите на туристите и предизвикателството да осигуриш това "живо" представяне на занаятите в съвремието.

Етър
В Музея на открито "Етър" майсторите на традиционни за този край занаяти показват пред посетителите уменията си и хвалят стоката си. В празничния ден влизаме в работилниците на сарача и мутафчията, отиваме при грънчаря и се спираме при майстора на народни музикални инструменти.
Празникът на пестила в Етъра е традиционен, както и приготвянето на тази сладост от балканджиите, наричана  "Габровски шоколад". 
Етър

Пестилът е признат от международната организация Slow Food за уникален продукт и е вписан в световната книга "Арка на вкусовете". Недалеч от нашето импровизирано студио пред туристите майсторлъка си в приготвянето на този десерт от сини сливи показват  Йонка Николова и Николай Христов.

Някогашните габровски занаятчии, за да изтъргуват стоката си, трябвало да умеят да вземат ума на клиентите си. Когато подхващали своите лакърдии, хората от полето отваряли и сърцата, и кесиите си.

Габровци си създали име на добри търговци, които хем търсели сметка от всичко, хем умеели да се шегуват. Обичали да се надсмиват над себе си, а изглежда това се харесвало и на хората, с които правели алъш-вериш. 
Музея на хумора и сатирата
Така още през 18-19 век започнали да се разпространяват истории, в които главният герой бил почтеният, но пресметлив балканджия. Историята за това как Габрово става столица на смеха проследяваме в Музея на хумора и сатирата, където наш екскурзовод е Светлана Михайлова.
Стигаме до Архитектурно - историческия резерват "Боженци" край Габрово, където също празнуват 60 години от началото
Боженци
Вървим по калдъръма с екскурзовода Елена Николова и търсим връзката между занаятите, търговията и габровските шеги. Разходката ни започва от емблематичната за Боженци къща "Баба Райна".
В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан", където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - "ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН".

Още по темите слушайте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00