Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо разкритие, което пренаписва историята, особено за местоположението на Търновската Света гора. Археолозите допускат, че в близост е погребан Свети Роман Търновски, както и че в съседство е и самата отшелническа пещера на Теодосий Търновски.
При разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене археолозите от Регионалния исторически музей във Велико Търново професор Хитко Вачев и Илиян Петракиев разкриха само за 35 дни теренна работа останки на средновековен храм издигнат през XIV в.
Архитектурно-стиловите му характеристики недвусмислено сочат, че той принадлежи към най-бляскавите образци на Търновската архитектурна школа от епохата на Второто българско царство. Това е исихаската обител на Теодосий Търновски, в която той се оттегля през втората половина на XIV век.
Свързвайки резултатите от археологическите проучвания с данните от "Житието на Св. Теодосий Търновски", написано от самия Вселенски патриарх Калист, е установено, че разкритата църква е католиконът (основен храм) на манастира, чийто игумен е бил Теодосий Търновски, разказа професор Вачев:
"Теодосий е решил да се оттегли в отшелничество. Тогава цар Иван Александър, това е отбелязано в житието, "Той не пожела да го пусне надалеч и му построи хубава църква с килии". Другият важен момент е: "И лично царят участва в строежа на църквата" и пише: "И като носеше пясък на три пъпреща разстояние той участва в градежа на църквата".
Според средновековната мярка това са 555 метра от реката. Точно на това място археолозите правят своето разкритие.
"552 метра. Ако в това няма по-категорично доказателство за кого е строена тази църква, за кого е сторена тази църква, затова казвам, че това е манастирът на Свети Теодосий Търновски".
Стените на църквата са изградени от прецизно издялани каменни блокове и тухли. Фасадите са раздвижени с керамични елементи в няколко цвята. Подпокривните корнизи са били украсени със специално изработени тухли тип „вълчи зъби“ и керамични елементи, които за пръв път се откриват в българските земи. Църквата е великолепна, разказва професор Хитко Вачев:
"Такова нещо в Търново са малко аналогиите с псевдоконструктивни ниши, с керамопластимна украса, с архитектурни детайли от подпокривни корнизи, богато стенописана, с галерии отстрани върху колони, които са много близки до "Св. 40 мъченици". Вероятно има и параклис. По своите архитектурни характеристики тя се родее с най-блестящите паметници от епохата на Второто българско царство и посочвам Несебър. Само там има толкова пищно украсени църкви и патриаршеската църква в Търново – богати стенописи, степонисана олтарна преграда. Вероятно е работил някакъв много талантлив архитект".
Теодосий Търновски е голям църковен реформатор и ерудит. Той е идеологът на исихазма, който по своята същност е форма на християнски мистицизъм, степен на свързване с Бога. Тя се постига чрез въздържание, смирение, пост и молитва като по този начин се възстановява връзката с него. Теодосий Търновски е инициаторът на свикването на църковния събор през 1355 г. срещу еретиците. През 1359 г. е в основата на победата на православието на антиеврейския събор в Търново.
През 1363 година Теодосий Търновски, придружен от своя ученик и бъдещ български патриарх Евтимий, заминава за Константинопол и е приет от Вселенския патриарх Калист. Игумен на манастира става сподвижникът на Теодосий Търновски – Роман. След три години той умира от туберкулоза.
"И монасите го погребаха с почести. Роман е канонизиран от Българската църква и е Свети Роман Търновски и неговата памет се чества на 17 февруари. Тук някъде е погребан един български светец".
Сред археологическите находки са и лъжица за причастие и голям бронзов кръст, който е висял от тавана на храма.
Според професор Хитко Вачев този манастир дава нова насока в историческата наука с промяна на положението на Търновската Света гора:
"Голямата тема с откриването на манастира на Свети Теодосий Търновски е къде се намира Търновската Света гора. В историческите извори е отбелязано, че на хълма Света гора е манастирът "Св. Богородица от Егитрия". Само че в изворите пише и "Търновската Света гора", където става дума за много манастири – "Св. Троица", "Преображенският манастир", така нареченият стар "Преображенски манастир" и манастинастирът на Св. Теодосий Търновски - четири манастира".
Разкопките с епохалното историческо разкритие са финансирани от община Велико Търново и дарители. Ще бъде направена полева консервация, ще се охраняват и догодина археолозите се надяват на държавно финансиране, за да продължат проучванията си.
Има и хипотеза, че в близост, в една от подземните бази на Държавния резерв, е и самата пещера на Теодосий Търновски.
Слушайте звуковия файл.
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...