Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Затъваме, но може да се промени, когато гражданите се обединяват и не са част от задкулусието"

Методи Лалов: Лошо впечатление ми прави реакцията на адвокатурата за протести

"До кога хората ще търпят, да бъдат избирани такива като Антон Славчев"

| Интервю
Методи Лалов
Снимка: Ани Петрова

Аз не съм човек, който симпатизира на президента Румен Радев и имам критики към него за политическото му поведение, отношение към съдебната власт, но той е изпълнил правомощията си и няма страшно да се върне един закон. И с аргументи да бъде прегласуван, щом народните представител държат на него.

Това мнение сподели адвокат Методи Лалов, бивш председател на Софийския районен съд и бивш общински съветник в СОС от "Демократична България", в интервю пред БНР.

"Действащият закон за адвокатурата не гарантира прозрачност, отчетност, избор - адекватна на органи, и затова се стига до тези промени. Лошо впечатление ми прави реакцията на адвокатурата  - готовност за протести, че някой – президентът, който има конституционни правомощия да наложи вето, ги е изпълнил", коментира адвокат Методи Лалов.

"Защо не е добър докрай законът? Имаше дефицити и частично се отстранява възможността на съда да намалява адвокатските възнаграждения, поради прекормерност. В тази част  уредбата беше лоша. Сега в известна степен бива подобряван. Не е добра уредбата обаче, тук са основните критики на президента, по отношение на определянето на особени представители и техните възнаграждения", категоричен е Лалов.

Той изрази забележка към "бързо законодателство". "Чули ли сте по други теми, освен, когато става за пари, адвокатите да изразят готовност за протести?. Това не е ок, искам задълбочен дебат", каза той.

И допълни:

"Гарантирам, че става дума за десетки милиони, защото съм виждал по конкретни дела огромни суми – шестцифрени хонорари. Това отговаря ли на фактическата и правно сложност на делото? Аз подкрепям действието на президента, въпреки че не го подкрепям в цялостната му дейност."

Адв. Лалов коментира и "освобождаването" на председателя на КПКОНПИ Антон Славчев. Според него това е човек "изтривалка и човек без достойнство".

"Докога хората ще търпят да бъдат избирани такива хора. Когато ви плюят в НС и не може да си тръгне, защото е зависим от някого. Ако съм аз, ще ги критикувам, ще им размахам пръст и  ще си тръгна. От КПКОНПИ няма полза. Статистиката показва, че средствата от конфискувано имущество са по-малко от разходите, които прави Комисията. Това е бухалка", коментира бившият председател на Софийския районен съд.

Той заявява, че като общество "не сме направили крачка напред и затъваме":

"Това може да се промени, когато гражданите се обединяват, излъчват лидери, правят партии, които не са проект на задкулисието.  Аз ставам обект на проверки и какво от това. Кое ни е по-важно, да ям една баничка, вместо две, или само една, но като човек с достойнство. Твърдя, че има хора и ще съумеем да си говорим и обединим. На 27 октомври няма такива нови проекти, но  съм убеден съм, че ще възникне, дали през 2025 г. не знам, но ще стане. "

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха паметник на Христо Ботев във Вършец

Във Вършец откриха паметник на Христо Ботев. Поводът е 125 години от основаването на читалището в града, носещо името на великия българин. С откриването на бюст-паметника на Ботев стартираха проявите в страната, посветени на отбелязването на 150 години от Априлското въстание през следващата година. На откриването на паметника във Вършец..

публикувано на 25.11.25 в 07:38
Володимир Зеленски

Зеленски приветства измененията в предложения от САЩ мирен план

Украинският президент Володимир Зеленски приветства измененията в предложения от Съединените щати мирен план. Днес ще се проведе видеоконферентно заседание на страните, подкрепящи Украйна от така наречената Коалиция на желаещите, за да се обсъди развитието, обяви британският премиер Киър Стармър.  Същевременно продължава размяната на удари..

публикувано на 25.11.25 в 07:36

В Кипър има силен ръст на социалните предприятия

Кипър отбелязва силен ръст на социалните предприятия, а една трета от кипърците са получили помощ от организации за социална икономика, най-често в образованието, заетостта или предоставянето на стоки, бе обявено на икономически форум в Никозия. Над 1 000 организации, деклариращи социална мисия, действат в страната през тази година,..

публикувано на 25.11.25 в 04:47

Брекзит струва на Великобритания 90 милиарда паунда годишно

Брекзит струва на Обединеното кралство около 90 милиарда паунда годишно под формата на загубени данъчни приходи, показва нов анализ, публикуван от "Индипендънт", само дни преди минстърът на финансите Рейчъл Рийвс да представи изключително важния за страната бюджет, в който се очакват увеличение на данъците.  Мрачният анализ допълва, че..

публикувано на 25.11.25 в 04:43
Сградата на Община Ямбол

В Ямбол отбелзват Международния ден за борба с насилието над жени с шествие и дискусия

В Ямбол Международният ден за борба с насилието над жени ще бъде отбелязан общоградско шествие и дискусия.  Инициативите са на местния "Инър Уийл клуб", с подкрепата на общината.  По повод 25 ноември активистите приканват гражданите да "Оцветят света в оранжево", като  от 12:00 часа, те ще се съберат пред сградата на общината, откъдето  по..

публикувано на 25.11.25 в 04:37

"МЕЧ" искат още пари за напояване в бюджет 2026

До момента само една партия в парламента предлага пари за напояване в проектобюджета за 2026 г.  Партия "МЕЧ" настоява между двете четения на план-сметката на държавата за догодина да бъдат заложени очакваните от земеделците милиони за реконструкция на напоителните съоръжения в страната.  В предложението за промени в националния бюджет за..

публикувано на 25.11.25 в 04:31

Заседание по делото за смъртта на Сияна в Плевен

В Окръжния съд в Плевен е насрочено заседание по делото "Сияна" - 12-годишното момиче загина, а неговият дядо бе тежко ранен при катастрофа край Телиш.  55-годишният обвиняем Георги Александров до момента не се признава за виновен. Той е в ареста с постоянна мярка "задържане под стража“. По делото, което започва в 10 часа, ще бъдат изслушани вещи лица..

публикувано на 25.11.25 в 04:17