Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любен Дилов-син: Джентълменското споразумение е на масата

| Интервю
Любен Дилов - син
Снимка: БГНЕС

"Едва ли има друга формация, която да има толкова дълга резервна скамейка, колкото има ГЕРБ-СДС". Това каза пред БНР Любен Дилов-син – кандидат за депутат в листите на ГЕРБ-СДС в София и Бургас.

"Няма драма. Няма никакво напрежение, поне в нашия избирателен район. Тази стъпка е възприета като логична и разумна", каза той във връзка с включването на някои от най-успешните кметове начело на изборните листи на партията по места. И обясни:

"Една политическа формация демонстрира своите кадрови способности – успешни министри, успешни кметове".

Според него именно към този модел трябва да се стремим. По думите му няма значение от коя политическа формация е министър-председателят. Това има значение само за това кой носи отговорност за него, уточни той.

В последните 30 години СДС и ГЕРБ са политическите формации, които водиха България в най-тежките кризи, напомни Любен Дилов и добави: "Това са хора, които са доказали, че могат да се оправят в драматични ситуации, че знаят как се прави. Не случайно в историята на Третата българска държава най-дълго избираният демократично министър-председател се казва Бойко Борисов. Това са фактите".

По думите му зад двете формации има много направено, което може да се пипне и види.

Страшно много работа има и тя пряко засяга хората, категоричен бе кандидат-депутатът в предаването "12+3". Според него единствената мотивация за съществуването на голяма част от политическия спектър срещу ГЕРБ-СДС е анти-ГЕРБ говорене:

"Ние знаем, че ако ние внезапно изчезнем, то нашите опоненти ще останат без смисъл на живота, което е тъжно и не трябва да се случва. Ще се опитаме с усмивка да приемем всичко това, най-малкото за да дадем смисъл за съществуването на нашите опоненти".

Предложението за джентълменското споразумение е на масата, подчерта Любен Дилов-син и добави:

"На тези избори "Възраждане" като станат втори, то ще бъде сложено много бързо отново на масата за дискутиране. Всяка една друга алтернатива ще бъде по-притеснителна и за нашите опоненти".

Политическата енергия се ражда от разломи, изтъкна той и обясни: "Колкото по-сериозни разломи има в обществото, толкова по-голяма политическа енергия се надига".

Сегашните скандали обаче по никакъв начин не вдигат обществена енергия, продължи коментара си кандидат-депутатът. 

Той се надява народните представители в 51-ото Народно събрание да бъдат по-сговорчиви.

Цялото интервю на Стефан Кунчев с Любен Дилов-син в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.  


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС приема промени в Закона за висшето образование, студенти излизат на протест

Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение. Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40 на сто студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за заплащането и..

публикувано на 24.07.25 в 07:36

И днес оранжев код за горещо време, температури до 40°

Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за почти цялата страна. Изключение прави област Добрич. Според НИМХ днес преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като все още дъжд ще превалява в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде..

публикувано на 24.07.25 в 07:31
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп: Ще спечелим състезанието за изкуствения интелект

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп обяви нов проект за развитието на технологиите, свързани с изкуствения интелект в Съединените щати, предаде агенция "Ройтерс".  Плановете включват облекчаване на екологичните правила и разширяване на износа на изкуствен интелект за съюзници на Вашингтон.  Целта е Америка да продължи да има..

публикувано на 24.07.25 в 05:17
Парламентът на Испания

Испания прие проектозакон за разсекретяване на класифицирана информация

Правителството в Испания прие проектозакон за разсекретяване на класифицирана информация. Текстовете ще позволят разкриване на събитията от режима на Франко в страната. Проектът предвижда максималният период на класифициране да бъде 45 години с възможност за удължаване с още 15 години.  Новите правила постановяват още, че информация,..

публикувано на 24.07.25 в 03:58
Заседание на Народното събрание на 23.07.2025 г.

Мария Илиева беше избрана за член на Сметната палата

Попълнен беше съставът на Сметната палата. Избраната за 7 години Мария Илиева беше издигната от Института на вътрешните одитори в България.  Подкрепиха я депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН и 1 независим.  "Възраждане" гласува против, а останалите четири парламентарни групи не участваха в гласуването.  Илиева е също така..

публикувано на 24.07.25 в 01:14

Ройтерс: ЕС и САЩ вървят съм споразумение за мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в САЩ

Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс.  Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..

публикувано на 23.07.25 в 21:12

С два големи пожара се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско

С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен.  Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..

публикувано на 23.07.25 в 21:05