"В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията, защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт" инженер Петко Стоев, който е част от Българската академия на науките и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
Може би познавате Петко като изобретателя на рехабилитационни роботи, чиято цел е да помагат на хора с увреждания.
"За мен прогресът на технологиите е нещо изключително красиво, това е творчество. Трябва да се има предвид, че има една здравословна граница на прекомерно използване на технологиите, затова е много важно човек да се научи как правилно да ползват технологията, каза още Петко Стоев.
"Технологиите ни дават огромни възможности, така е и с мобилните ни телефони, с които ние се свързваме с близките си хора, така е и с устройствата в медицината, роботите за оперативна намеса, роботите, които са за рехабилитация, за възстановяване на пациентите, това с което и аз се занимавам. И затова в технологията за мен има красота.
Има напр. технология - "дигитален близнак", което представлява дигитална репрезентация на физическия обект, като например в медицинските роботи това се ползва за следена на пациента, за проследяване на неговите показатели и това се визуализира в софтуеъра, поясни Стоев.
По думите му "дигиталният близнак" се прилага и при т.нар. "умни градове". Като това може да се интегрира с изкуствен интелект и да се предвиждат различни устойчиви планове за управление на градовете.
Инж. Петко Стоев е предприемчив млад учен, който създава роботи за рехабилитация. Собственик e на компанията Re4Life Healthcare Technologies. Стоев е победител в петото издание на конкурса за млади учени "Предприемач в науката" на фондация "Карол Знание". Той е и докторант в секция Кибер-физични системи към Института по информационни и комуникационни технологии – БАН (ИИКТ). Печеливш в третото издание на “Наука с бъдеще” на фондация "Америка за България" и с призово място за млад учен за 2022 от състезанието Young and Energetic Scientists. Отличен е със специална награда на третия интердисциплинарен докторантски форум на БАН.
Още по темата в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..