Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

| Репортаж

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ.

Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от масивите с ценни записи, чиято дигитализация е започнала след 35 години очакване.

Сега, освен запазени от лентите, благодарение на новите технологии, те са и публични. Думите на Ванга от сесиите звучат за първи път в български ефир – близо половин век, след като са изречени

Записите са постъпили в архива през 90-те години от фонда на Института по сугестология, създаден през 60-те години на миналия век, за да изследва способностите на пророчицата.

"Записите на Ванга представляват вид интервюта от посещения, осъществени при нея, за периода 1967 до 1974 година", разказва Маргарет Поппетрова от Държавна агенция "Архиви".

На записите в Държавния архив ги няма големите пророчества за съдбата на България, големи личности и световни събития. Но дори и в простите съвети към отишлите с болка, страх, притеснение и тревога обикновени хора звучат универсалните послания на Ванга.

"След като изслушах сеансите от записите с нея, съм по-скоро вече вярващ, че тя наистина е медиум и проводник от отвъдния свят. Вижда неща, които ние не виждаме, а те са там", отбелязва Орлин Илиев, който превръща записаното на ролките преди близо половин век в единици и нули, във формат, адекватен за 21-ви век и новото поколение.

"Няма нищо свързано с нов световен ред, икономически кризи. Хората обикновено отиват да питат за здравословни и лични въпроси. Тя отговаря прямо. (…)Когато човек идва с последната си надежда при нея, тя се опитва да го успокои. На някои места е отбелязано, че определени лица са били изгонвани директно. Това, което иска от всички, е бучката захар под възглавницата – да си преспал на нея, за да ти гледа допълнително. Иначе още с влизането тя вижда около теб някаква сила, енергия. Преди време имах интерес към Ванга и бях скептичен, като всеки историк. Тези хора, които се виждат с нея, ѝ вярват. Което доказва за мен лично, че тя не си измисля – не може за толкова много хора ти да знаеш толкова подробности."

Стотици са часовете записи на Ванга, уточнява Орлин Илиев от Държавния архив. Малка част е минала през дигитализация, след която гласът на Ванга остава достъпен през сайта на ДА "Архиви" от всяка точка на Земята, стига да имате желание да си извадите читателска карта.

Имало е проблемни записи, често отдавани на енергията на пророчицата

"Може би защото техниката ни е стара, се чуват странни звуци и се чува едно прищракване."

Засега Орлин Илиев отчита малък интерес към записите на Ванга – малко над 600 за близо деветте месеца, откакто са публикувани. Но историкът се надява след като станат от публични повече хора да проверят интерес към това, което Ванга е оставила за поколенията.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26