Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

| Репортаж

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ.

Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от масивите с ценни записи, чиято дигитализация е започнала след 35 години очакване.

Сега, освен запазени от лентите, благодарение на новите технологии, те са и публични. Думите на Ванга от сесиите звучат за първи път в български ефир – близо половин век, след като са изречени

Записите са постъпили в архива през 90-те години от фонда на Института по сугестология, създаден през 60-те години на миналия век, за да изследва способностите на пророчицата.

"Записите на Ванга представляват вид интервюта от посещения, осъществени при нея, за периода 1967 до 1974 година", разказва Маргарет Поппетрова от Държавна агенция "Архиви".

На записите в Държавния архив ги няма големите пророчества за съдбата на България, големи личности и световни събития. Но дори и в простите съвети към отишлите с болка, страх, притеснение и тревога обикновени хора звучат универсалните послания на Ванга.

"След като изслушах сеансите от записите с нея, съм по-скоро вече вярващ, че тя наистина е медиум и проводник от отвъдния свят. Вижда неща, които ние не виждаме, а те са там", отбелязва Орлин Илиев, който превръща записаното на ролките преди близо половин век в единици и нули, във формат, адекватен за 21-ви век и новото поколение.

"Няма нищо свързано с нов световен ред, икономически кризи. Хората обикновено отиват да питат за здравословни и лични въпроси. Тя отговаря прямо. (…)Когато човек идва с последната си надежда при нея, тя се опитва да го успокои. На някои места е отбелязано, че определени лица са били изгонвани директно. Това, което иска от всички, е бучката захар под възглавницата – да си преспал на нея, за да ти гледа допълнително. Иначе още с влизането тя вижда около теб някаква сила, енергия. Преди време имах интерес към Ванга и бях скептичен, като всеки историк. Тези хора, които се виждат с нея, ѝ вярват. Което доказва за мен лично, че тя не си измисля – не може за толкова много хора ти да знаеш толкова подробности."

Стотици са часовете записи на Ванга, уточнява Орлин Илиев от Държавния архив. Малка част е минала през дигитализация, след която гласът на Ванга остава достъпен през сайта на ДА "Архиви" от всяка точка на Земята, стига да имате желание да си извадите читателска карта.

Имало е проблемни записи, често отдавани на енергията на пророчицата

"Може би защото техниката ни е стара, се чуват странни звуци и се чува едно прищракване."

Засега Орлин Илиев отчита малък интерес към записите на Ванга – малко над 600 за близо деветте месеца, откакто са публикувани. Но историкът се надява след като станат от публични повече хора да проверят интерес към това, което Ванга е оставила за поколенията.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22