Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Снимка: Pixabay/SD-Pictures

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия.

Изследването е проучило 20-годишен период и заключава, че втечненият природен газ е 33 процента по-вреден от въглищата като количество емисии, допринасящи за глобалното затопляне.

"Идеята, че въглищата са по-лоши за климата е погрешна – втечненият природен газ има по-голям отпечатък като парников газ, отколкото което и да било друго гориво", посочва пред "Гардиън" Робърт Хоуърт, който е учен в областта на околната среда в университета "Корнел" и автор на научния труд, публикуван в журнала "Енергийна наука и инженерство" (Energy Science and Engineering).

3,5 процента от газа, доставен на клиентите, изтича в атмосферата, без да бъде изгорен, което е много по-голямо количество от изчисленията досега, сочи изследването. То установява още, че по време на производството на втечнен газ около половината от общите емисии настъпват по време на дългото пътуване на газа през тръбопроводи до крайбрежни терминали, след като бива извлечен, което обикновено става чрез хидравлично разбиване, или фракинг. След това газът е охладен, за да стане течен и превозен с танкери, които изминават дълги разстояния до държави, които са клиенти. Там втечненото гориво отново се преобразува в газ, който чак след това бива изгорен.



Има съобщения, че още преди официалното си публикуване изследването е повлияло върху американската политика, предава "Гардиън". То е било фактор при решението на президента Джо Байдън през януари да постави на пауза издаването на разрешения за износ на втечнен газ, докато Министерството на енергетиката не осъвремени критериите си за оценка на въздействието му върху климата.

Представители на газовата и петролната индустрия критикуваха решението на Байдън, както и изследването, което междувременно беше проверено и подкрепено от осем други учени.

Миналия месец над 125 климатолози, еколози и учени в здравната област писаха до администрацията на Байдън, за да защитят работата на Хоуърт и да настояват за удължаване на паузата върху разрешенията за износа на американски втечнен газ.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10