Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За посетителите е разработено приложение за добавена реалност

РИМ - Пазарджик показва най-старото обработено злато в света

Обновената зала "Археология" е ултрамодерна, с интерактивна техника

| Репортаж
Снимка: БТА

Регионалният исторически музей в Пазарджик за първи път представя първото обработено злато в света, открито в селищната могила Юнаците. Уникалната находка е изложена в напълно обновената зала "Археология", която чрез най-новите технологии представя по интересен и съвременен начин периодите от праисторията, античността и средновековието. Залата е със специална акустика, модерен дизайн и защита. Стойността ѝ е 1 365 000 лева.

Регионалният исторически музей в Пазарджик влезе в 21-ви век, обяви при откриването на обновената зала "Археология" Борис Хаджийски, директор на музея и председател на Сдружението на музеите в България. Външното финансиране - над 800 000 лева, е  осигурено по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство след изготвен успешен проект.

За първи път музеят влага и собствени средства - революция в музейното дело, като това става възможно, след като Сдружението на музеите, след двегодишна битка успя да увеличи многократно не само държавните средства за музеите, но и за читалищата в страната.

Сред стотиците находки, които се показват за първи път в обновената зала "Археология", е най-старото обработено злато в света - на 7 хиляди години.

Изложените керамични съдове са с невероятни форми и запазена цветна украса. Някои от тях приличат на изящни чаши за кафе, с остро дъно. Предполага се, че идеята е била да се поставят върху пясъка, вероятно на брега на река Тополница, където е било разположено праисторическото селище. За да побере повече артефакти, новата зала е на две нива.

Стотиците антични монети, които за първи път се показват, разкриват владенията и част от начина на живот на тогавашните обитатели. На специална стена са показани каменните плочи с божества, тракийският конник, трите нимфи. Уникалното на тази зала е, че посетителят сам може да избере къде да фокусира вниманието си, според собствения си интерес.

Снимка: БТА

Изготвено е приложение за добавена реалност – така посетителите могат да влязат и да разгледат например една праисторическа къща или Равногорско съкровище върху кон, разказва авторът на проекта Гергана Михайлова.

"Оброчната плоча с трите нимфи, сканирайки я с телефона, посетителят може да види как оживяват трите нимфи. В една от витрините има бронзова украса на колесница. Посетителите чрез приложението за добавена реалност могат да си поставят на пода една колесница, която да завъртят, за разгледат къде и как са били поставяни апликациите."

"Имаме съчетание между витрини с предмети, информационни табла, които са изключително красиви и качествено направени, както и интерактивна техника, за всекиго по нещо", изтъква музейният директор Борис Хаджийски.

На електронна стена са изложени експонати, които се намират във фондохранилището. На петметров екран в полукръг - формат амфитеатър, ще бъдат показвани филми.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07